W dniu 28 października 2015 r. Parlament Europejski poparł projekt mający ułatwić dostęp do unijnego rynku tzw. nowej żywności (novel food). Podstawowym wymogiem pozostało bezpieczeństwo takiej żywności i zdrowie konsumentów we Wspólnocie. Projekt przepisów zawiera definicję nowej żywności oraz upraszcza procedury jej autoryzacji. Nowelizacja prawa była niezbędna ze względu na postęp naukowo-techniczny.

Czym jest nowa żywność
"Novel food" to nowo opracowana, innowacyjna żywność lub wyprodukowana za pomocą nowych technologii i procesów produkcyjnych, z zastosowaniem nowych surowców lub półproduktów, która nie była powszechnie spożywana przed 1997 rokiem, kiedy to regulacje prawne dotyczące nowej żywności po raz pierwszy weszły w życie. Ale jest to także żywność regularnie konsumowana poza Unią Europejską, np. w krajach azjatyckich, nie będąca tradycyjnym pożywieniem w UE.

Innowacyjność takich produktów może dotyczyć zastosowania owadów, grzybów, glonów, nowych barwników lub nanomateriałów. Przykłady nowej żywności obejmują produkty rolnictwa z państw trzecich (nasiona Chia, czyli szałwia hiszpańska pochodząca z Meksyku i Gwatemali), nowo produkowane substancje odżywcze (syntetyczna zeaksantyna) lub wyciągi z istniejącej żywności (białko rzepakowe).

Źródło: Komisja Europejska
Na zdjęciu: nasiona Chia