Susza to problem, który w szczególności trapi rolników.  Zagrożeni brakiem opadu deszczu obawiają się najgorszego – kryzysu. Znamy jednak sposób na to, jak choć w pewnym stopniu złagodzić widmo nadchodzącego kryzysu. Polecamy zdalne nawadnianie – sposób, który z pewnością pomoże w pokonaniu suszy!


Co daje rolnikom zdalne nawadnianie?

Rosnąca ilość pól uprawnych sprawiła, że zdalne nawadniane jest już od dłuższego czasu wykorzystywane w wielu gospodarstwach rolnych. To przede wszystkim ogromna wygoda, ale nie tylko. System nawadniający głównie umożliwia dbanie o uprawy poprzez ich podlewanie i to  bez konieczności obecności człowieka. Jest to ogromna oszczędność czasu, ale w dobie epidemii koronawirusa, zmniejsza także ryzyko zakażenia.

Jak zdalne nawadnianie wpływa na rośliny?

O dziwo zdalne nawadnianie  odgrywa istotną rolę we wspomaganiu rolnictwa. Bardzo często  wpływa ono na jakość, plenność, ale też prawidłowy wzrost posadzonych roślin. To wszystko dzięki możliwości ustalenia konkretnych przedziałów czasowych - w których ustalić można działanie systemu odpowiednio do preferencji. Jest to niezwykle korzystne i pomocne, gdy roślina ma szczególne wymagania. Dzięki zdalnemu nawadnianiu można podlewać plony nawet w niewygodnych człowiekowi godzinach nocnych. 

Czym jest nawadniane deszczowniane? 

Na ten sposób nawadniania najczęściej decydują się rolnicy, którzy zajmują się uprawą warzyw. Polega on na imitowaniu opadów deszczu. Woda dostarczana jest w formie kropel z wykorzystaniem zraszaczy. System ten można podzielić na trzy różne typy: ruchomy, stały, półstały. Ruchomy, czyli najtańszy  i najmniej trwały, sprawdza się głównie na niewielkich powierzchniach. Stałe nawadnianie deszczowniane stosowane jest w uprawach ogrodowych, ponieważ są nieco droższe i wymagają mniejszych nakładów eksploatacyjnych. Deszczownie półstałe stosuje się na dużych uprawach w gospodarstwach rolnych. Składają się one z rurociągów, które są przenośne i każdy gospodarz może je dopasować do swoich potrzeb.

Na czym polega zdalne nawadnianie kroplowe?

Polega ono na punktowym nawilżaniu gleby z wykorzystaniem stróżki wody lub pojedynczych kropli. Metoda ta jest stosowana najczęściej w uprawach ogrodniczych i warzywniczych. 

Czy warto zdecydować się na nawadnianie – mini zraszanie?

Stosowane jest wśród roślin, których nie wolno obficie podlewać. Ten system usprawnia dostarczanie wody roślinom w postaci strumieni lub kropel. Metoda ta polega na zraszaniu powierzchni gleby przy roślinie przy pomocy mini zraszaczy. Jest pomocna w wydatkowaniu wody na stałym poziomie, ponieważ dba o równomierne nawadnianie. 

Jak starać się o dofinansowanie na zdalne nawadnianie gospodarstwa?

Rolnicy mogą uzyskać wsparcie w ramach „Modernizacji Gospodarstw Rolnych” obszar nawadnianie w gospodarstwie. Termin składania wniosków o pomoc finansową w modernizowaniu gospodarstwa na płaszczyźnie nawadniania został wydłużony do 20 lipca 2020 roku.

Jakie koszty obejmuje pomoc w ramach projektu?

Są to m.in. koszty związane z dokumentacją, opłatą za patenty lub licencje, zakupem sprzętu, budowy, zakupem lub instalacją elementów infrastruktury, zakupem nowych maszyn i urządzeń, wykonaniem ujęć wody na potrzeby nawadniania.

Izabela Nestioruk

Źródło: swiatrolnika.info