W czasie kontroli przeprowadzonej w Reńskiej Wsi przez inspektorów z kędzierzyńsko-kozielskiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Opol, stwierdzono znaczną nieprawidłowość w transporcie zwierząt. Przekroczono zagęszczenie wśród transportowanych świń.

Wystarczyły wstępne oględziny zatrzymanej na drodze ciężarówki, by określić, że zwierzęta przewożone są z naruszeniem zasad maksymalnego ich zagęszczenia.

"Kierowca okazał 3 świadectwa zdrowia, z których wynikało, że przewożonych jest 39 sztuk świń, natomiast po przeliczeniu ich przez kontrolującego okazało się, że faktycznie w samochodzie znajduje się 46 sztuk" - informuje opolski WITD.

Wstępne ustalenia zostały potwierdzone przez wezwaną na miejsce Inspekcję Weterynaryjną.  Wtedy też  kontrolowany doniósł brakujący dokument.
"Wobec przewoźnika wszczęto postępowania administracyjne za zaniedbania przy wykonywaniu przewozu zwierząt zagrożone karą pieniężną w wysokości 1500 zł. Osobne postępowanie będzie prowadziła również Inspekcja Weterynaryjna. Kontrolę przeprowadzono wraz z inspektorami organizacji prozwierzęcej Otwarte Klatki" - podsumowuje WITD.

Z kolei Inspektorzy z Piły w województwie wielkopolskim,  sprawdzając pojazdy poruszające się mostem na Noteci, gdzie obowiązuje ograniczenie do 15 ton masy rzeczywistej, zatrzymali ciężarówkę do przewozu zwierząt. Była ona pusta, jednak zastrzeżenia wzbudziły tachograf nierejestrujący prawidłowo czasu pracy pracy kierowcy  , ponieważ został  zainstalowany magnes oraz nieposprzątana i nieodkażona po ostatnim przewozie zwierząt ładownia.

Kontrola zakończy się dla przewoźnika wszczęciem postępowania administracyjnego. Przewidywana kara to 10 tys. 500 złotych.

Źródło: agropolska.pl