Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi zatrzymali cztery osoby. Wśród zatrzymanych jest były pracownik Agencji Rynku Rolnego. Sprawa dotyczy wyłudzenia blisko 1 miliona 300 tys. złotych unijnych dotacji.

Funkcjonariusze wspólnie z Prokuraturą Rejonową Łódź-Widzew prowadzą śledztwo dotyczące przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariusza publicznego poprzez poświadczenie nieprawdy w raporcie z kontroli gospodarstwa rolnego, która nigdy się nie odbyła.

"Działanie takie miało na celu wyłudzenie dotacji dla jednej z grup producentów trzody chlewnej. Na bazie zebranego materiału dowodowego prokuratura wydała postanowienia na podstawie, których policjanci zatrzymali na terenie powiatu bełchatowskiego i piotrkowskiego 4 osoby w wieku od 32 do 53 lat. Wśród nich znaleźli się rolnicy, pełnomocnik grupy oraz były już urzędnik z Agencji Rynku Rolnego. Pierwszych trzech usłyszało zarzuty wyłudzenia w okresie od lipca 2017 roku do czerwca 2020 roku dotacji unijnych w łącznej kwocie 1 miliona 285 tys. złotych" - informuje łódzka KWP.

Zdaniem śledczych działania zarządu i pełnomocnika grupy polegały na przedłożeniu m.in. antydatowanych deklaracji członkowskich do wniosków o wypłatę dotacji oraz raportu z rzekomej kontroli gospodarstwa rolnego należącego do tzw. słupa, którego podpis został sfałszowany.

Co więcej, za kolejny rok działalności grupy wykazano fikcyjną sprzedaż prosiąt na "słupa", który w tym czasie nie prowadził żadnej hodowli trzody chlewnej.  

"W celu formalnego wywiązania się z realizacji przedłożonego w Agencji biznesplanu sprawcy poświadczyli nieprawdę na okoliczność przeprowadzonych szkoleń zewnętrznych wobec członków grupy. Ponadto stworzyli fikcyjną dokumentację dotyczącą przekazania członkom zakupionych z dotacji unijnych lamp energooszczędnych, podczas kiedy żadna nie trafiła do pomieszczeń służących hodowli trzody chlewnej" - tłumaczą łódzcy stróże prawa.

Wobec całej czwórki zastosowano dozór policyjny. Śledczy podjęli także działania związane z zabezpieczeniem majątkowym na poczet grożących kar i roszczeń.