Hodowca, który poprzez zaniedbanie miał doprowadzić do wrośnięcia łańcucha w szyję krowy oraz dwaj pracownicy i właściciel firmy handlującej zwierzętami zostali skazani przez sąd w Brodnicy (województwo kujawsko-pomorskie).

Według informacji „Czasu Brodnicy” Jak podaje "Czas Brodnicy" czwórka mężczyzn została ukarana grzywnami, nawiązkami i obowiązkiem pokrycia kosztów sądowych. To jednak nie wystarczy prokuraturze. Rozstrzygnięcie tych spraw nie jest satysfakcjonujące. Uznano, że to zbyt łagodny wymiar kary i zapowiedziano złożenie apelacji. 

"Prokuratura domagała się bowiem dodatkowo zakazu posiadania zwierząt przez rolnika, zakazu prowadzenia działalności gospodarczej związanej z wykorzystaniem zwierząt lub oddziaływaniem na nie przez przedsiębiorcę oraz zakazu wykonywania pracy zarobkowej w tym zakresie przez dwóch pracowników. Jednak sąd takich zakazów nie zasądził" – podaje serwis "Czas Brodnicy".

Gospodarz został oskarżony o ogromne zaniedbania krowy, którą miał sprzedać handlarzom.

- Jednym z oskarżonych jest rolnik. Znęcał się nad zwierzęciem w powiecie lipnowskim. Stosował na tyle okrutną metodę hodowli, że doprowadziła do wrośnięcia łańcucha w szyję. Takim działaniem świadomie naraził on zwierzę na ból i cierpienie - mówiła PAP Alina Szram, szefowa Prokuratury Rejonowej w Brodnicy.

Właściciel firmy przewożącej został oskarżony o znęcanie się nad zwierzęciem – przewożenie go, gdy stan zwierzęcia na to nie pozwalał.

- Dodatkowo naruszył wymagania weterynaryjne. Oskarżeni są także pracownicy jego firmy, którzy wykonali zlecenie - wskazywała szefowa brodnickiej prokuratury.


Źródło: Czas Brodnicy