Według międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF, ogłoszony przez Komisję Europejską śródokresowy przegląd strategii ochrony bioróżnorodności dowodzi, że wciąż pozostaje wiele do zrobienia w zakresie powstrzymania degradacji środowiska na terytorium państw należących do wspólnoty.

Wnioski z przeglądu wskazują na brak odpowiedniego wdrażania i egzekwowania prawa w zakresie ochrony przyrody oraz na rosnącą presję ze strony rolnictwa – alarmuje organizacja. Według WWF to wszystko przyczynia się do utraty bioróżnorodności w państwach Unii Europejskiej, co wykazała KE w najnowszym podsumowaniu.

Przegląd dotyczy unijnej strategii ochrony bioróżnorodności. Państwa członkowskie przyjęły ją jeszcze w 2011 roku. Strategia miała za zadanie pomóc w powstrzymaniu utraty gatunków zwierząt i roślin. Zawierała zadania takie jak: wdrożenie unijnych dyrektyw siedliskowej i ptasiej, lepsza ochrona ekosysytemowa i zielona infrastruktura, bardziej zrównoważone rolnictwo i leśnictwo, lepsze zarządzanie zasobami ryb, lepsza kontrola gatunków inwazyjnych i większy udział Unii Europejskiej w przeciwdziałaniu utraty bioróżnorodności w skali całego globu.

„Po czterech latach okazało się, że nie udało się ich zrealizować, szczególnie w zakresie rolnictwa i leśnictwa. Największa utrata bioróżnorodności w UE jest odnotowywana właśnie na obszarach wiejskich, użytkowanych w ramach intensywnej i wielkoobszarowej gospodarki rolnej. Współczesne rolnictwo ma negatywny wpływ na przyrodę w zakresie nawożenia i użycia środków ochrony roślin, a także zmiany rolniczego krajobrazu oraz negatywnego wpływu na jakość wód”, konkluduje organizacja ekologiczna WWF.

„W Polsce wpływ rolnictwa na środowisko możemy zaobserwować chociażby podczas wakacyjnych zakwitów sinic w Bałtyku. Zbyt wielka ilość stosowanych nawozów sztucznych nie jest przyjmowana przez rośliny uprawne i wraz z rzekami trafia do morza.”

W podsumowaniu można przeczytać, że rolnicy starający się prowadzić swoją działalność w sposób najmniej szkodliwy dla środowiska powinni otrzymać większe wsparcie ze strony polityków i działaczy, również poprzez odpowiednie zabezpieczenie finansowe w PROW.

Źródło: WWF Polska