– Wzywamy pana ministra Grzegorza Pudę oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi do zajęcia się tym problemem, bo widzimy, że wsparcie z Unii Europejskiej będzie coraz większe, tylko nikt w Polsce nie będzie mógł z niego skorzystać – apelował poseł PSL, Stefan Krajewski.

24 lutego Komisja Europejska Parlamentu Europejskiego podzieliła fundusze na promowanie żywności na terenie Unii Europejskiej i poza nią. Przeznaczono na ten cel aż 182,9 mln z czego, aż 86 mln ma zostać wykorzystane na wsparcie produkcji żywności ekologicznej.

– Rolnicy w Unii Europejskiej mogą cieszyć się, że rolnictwo ekologiczne będzie promowane, że dofinansowania na ten cel będą coraz większe, a rolnicy z Polski znowu nie mają powodów do radości – powiedział poseł Stefan Krajewski.

W jego opinii, Polska to kraj, który ma potencjał do tego, by stać się dużym graczem na rynku żywności ekologicznej.

Jak wynika z raportu NIK z 2019r., ilość producentów żywności ekologicznej w Polsce spadła o 1/5, a powierzchnia upraw ekologicznych zmniejszyła się o 1/4. Co ciekawe, zainteresowanie jej kupnem i przetwórstwem stale rośnie, przez co firmy muszą opierać produkcję żywności na surowcach spoza Polski.

– Rośnie zainteresowanie kupnem i przetwórstwem ekologicznej żywności, ale jej producenci muszą kupować surowce za granicą. To skandal! Wsparcie z UE jest coraz większe, tylko nikt z niego nie skorzysta jeśli Ministerstwo Rolnictwa w tym nie pomoże – mówił poseł PSL.

– Wzywamy pana ministra Grzegorza Pudę oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi do zajęcia się tym problemem, bo widzimy, że wsparcie z Unii Europejskiej będzie coraz większe, tylko nikt w Polsce nie będzie mógł z niego skorzystać – apeluje poseł Stefan Krajewski.
Źródło: PSL