- Chcemy naprawiać niesprawiedliwości; chcemy, żeby do tych terenów z powrotem zajrzała nadzieja – powiedział premier Mateusz Morawieckie, zapowiadając rozpoczęcie programu wsparcia dla gmin popegeerowskich w wysokości 250 mln zł.

Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej poinformował, że w ramach nowego programu, gminy, na terenie których funkcjonowały PGR będą mogły wnioskować o inwestycje w wysokości od 50 tys. zł do 5 mln zł.

Środki te będą mogły być wykorzystywane m.in. na budowę infrastruktury drogowej, wodnej, wodno-kanalizacyjnej, modernizację i budowę nowych świetlic, bibliotek i remiz strażackich, ale też rozwój placów zabaw i terenów rekreacyjnych oraz konserwację budynków i zabytków.

- Rozwój musi się charakteryzować tym, że te demony przeszłości z III Rzeczypospolitej, z czasów wcześniejszych muszą odejść w niepamięć. Jedną z pięt achillesowych rozwoju III RP niewątpliwie był brak dbałości o obszary popegeerowskie.(...) Dlatego ruszamy, u progu 2021 roku, z nowym programem wsparcia dla terenów popegeerowskich w wysokości 250 mln zł. To wsparcie jest realizowane w ramach szerokiego programu rządowego programu realizacji inwestycji lokalnych - powiedział Morawiecki.

- Chcemy bardzo mocno poprawić szanse rozwojowe tych zaniedbanych w czasach III RP terenów - wskazał szef rządu, jednocześnie zapewniając, że zmiany będą widoczne już w ciągu dwóch lat.

Według Morawieckiego, wsparcie dla gmin, w których funkcjonowały PGR-y to wsparcie godności mieszkańców tych terenów i wszystkich, którzy potrzebują najbardziej pilnych inwestycji.

Gminy popegeerowskie – nabór wniosków

Nabór wniosków na inwestycje w gminach, w których dawniej funkcjonowały PGR, rozpocznie się 4 stycznia, a zakończy 12 lutego. Wszystkie gminy mogą wnioskować o inwestycje do 5 mln zł, a dokumenty należy składać do wojewodów. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wspólnie z wojewodami będzie opiniował złożone wnioski.

W ramach programu gminy mogą złożyć maksymalnie trzy wnioski na trzy inwestycje. Odpowiednie formularze można pobrać na stronach KPRM i MSWiA.Źródło: agropolska.pl