Strefa niebieska ustanowiona w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń, która obowiązywała na terenie powiatów kaliskiego, pleszewskiego i konińskiego, została zniesiona, a zastąpiła ją strefa żółta. 

Strefa niebieska w Wielkopolsce

Strefa niebieska obowiązywała w związku z pojawieniem się 2 ognisk ASF w powiecie kaliskim. 30 marca w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej ukazała się Decyzja Komisji (UE) z 25 marca br., w której polski wniosek o jej uchylenie został zaakceptowany.

Co za tym idzie, Hodowcy i producenci trzody chlewnej z powiatu kaliskiego, pleszewskiego i konińskiego znaleźli się w strefie żółtej.

Strefa żółta a strefa niebieska

Wprowadzenie strefy żółtej wiąże się przede wszystkim z podwyższeniem cen skupu świń. Co najważniejsze, sprzedaż tych zwierząt będzie przysparzać mniej problemów, ponieważ przed ich transportem rolnicy nie będą zobowiązani do wykonywania badań laboratoryjnych.
"Zniesienie strefy niebieskiej było możliwe dzięki zaangażowaniu i ogromie pracy służb weterynaryjnych, hodowców trzody chlewnej oraz myśliwych redukujących na tym obszarze populację dzików. Kolejnym krokiem będą działania w kierunku zniesienia strefy żółtej" czytamy w komunikacie Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Ogniska ASF, które spowodowały nałożenie na teren trzech powiatów strefy niebieskiej, zostały potwierdzone we wrześniu ubiegłego roku. Pierwsze z nich wybuchło w miejscowości Łaszków w gospodarstwie, w którym utrzymywano 110 świń, a drugie w miejscowości Janków Pierwszy w gospodarstwie, gdzie utrzymywano 74 świnie.

WIR zapewnia, że w Wielkopolsce trwa pełna mobilizacja w zapobieganiu przemieszczaniu się dzików z woj. lubuskiego, w którym do tej pory potwierdzono już 577 przypadków ASF oraz 1 ognisko tej choroby u świń.Źródło: agropolska.pl