- Mamy już kilkanaście tysięcy spisanych gospodarstw rolnych w Powszechnym Spisie Rolnym, który ruszył 1 września - poinformował Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego Dominik Rozkrut.

Powszechny Spis Rolny zakończy się 30 listopada, a swoim zasięgiem obejmie cały kraj. Spisowi podlegają gospodarstwa, które 1 czerwca prowadziły działalność rolniczą.

- Pierwszy września był tą datą krytyczną dla nas. Z oczekiwaniem patrzyliśmy na nią. Przez te kilka pierwszych dni już widzimy, że rolnicy zaczęli się samospisywać przez internet. Mamy już kilkanaście tysięcy spisanych gospodarstw rolnych. To jest dla nas dobra wiadomość - powiedział szef GUS w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

Stwierdził, że  Urząd stanął przed sporym wyzwaniem, aby odpowiednio komunikować przez trzy miesiąca i zachęcać rolników do spisu przez internet.
- Jakichś szczególnych informacji kontrowersyjnych nie mamy. Z tego co wiemy, aplikacja działa bardzo dobrze i już kilkunastu tysiącom udało się spisać - powiedział.

Dominik Rozkrut przekazał, że GUS planował spis przez internet niezależnie od pandemii, bo chciał postawić na nowoczesne rozwiązanie.

- Taka forma przeprowadzenia spisu jest też tańsza. Pandemia nadała dodatkowy wymiar. I teraz szczególny nacisk kładziemy na to, żeby komunikować, zachęcać i promować tę formę, która jest naszą podstawową formą udziału w samospisie. Wydaje mi się, że dobrze przygotowywaliśmy się do tego, bo aplikacja spisowa wygląda dobrze. Myślę, że dobrze się ją obsługuje - wyjaśnił.

Powszechny Spis Rolny jest przeprowadzany następującymi metodami: samospisu internetowego, poprzez formularz spisowy dostępny na stronie GUS, polegający na weryfikacji, aktualizacji i uzupełnieniu danych - (spisrolny.gov.pl); samospis przez telefon - dzwoniąc na infolinię spisową oraz metodami uzupełniającymi, realizowanymi przez rachmistrzów, czyli wywiadu telefonicznego przeprowadzonego przez rachmistrza spisowego; wywiadu bezpośredniego przeprowadzonego przez rachmistrza wyposażonego w przenośne urządzenie mobilne.

Rolnik może zadzwonić również na infolinię spisową 22-279-99-99 (koszt połączenia zgodny z cennikiem operatora), z którą można się kontaktować w razie pytań bądź wątpliwości.

Udział w spisie GUS jest obowiązkowy, a brak udziału w spisie grozi grzywną.