W Unii Europejskiej panuje zrozumienie, że należy więcej uwagi poświęcać małym gospodarstwom rodzinnym - powiedział na konferencji prasowej unijny komisarz ds. rolnych Janusz Wojciechowski. Małe gospodarstwa najbardziej potrzebują pomocy.

- Mniejsze gospodarstwa rodzinne mogą być bardziej elastyczne, łatwiej mogą się przestawiać, łatwiej reagować na sygnały z rynku, stąd to dość powszechne zrozumienie w całej Unii Europejskiej, że musimy więcej uwagi tym gospodarstwom poświęcić zamiast programów dostępnych dla niewielkiego kręgu beneficjentów - powiedział  Janusz Wojciechowski.

Według niego, obecne kierunki unijnej wspólnej polityki rolnej, które wynikają między innymi z Zielonego Ładu, przyniosą polskiemu rolnictwu korzyść.

- Kraje o takiej strukturze rolnictwa jak Polska mogą ze wspólnej polityki rolnej bardzo wiele skorzystać - podkreślił.

W jego opinii nie ma żadnych obaw jeśli chodzi o Zielony Ład w rolnictwie.

- Do rolników chcę wysłać sygnał aby nie obawiać się Zielonego Ładu w rolnictwie. Wymagania ekologiczne, są dobrowolne, nikt nie będzie zmuszany do tego żeby uczestniczyć w ekoschematach (praktykach agrotechnicznych sprzyjających ochronie środowiska i klimatu - PAP). Nikt nie będzie do tego zmuszany. Rolnicy dobrowolnie będą w tych programach uczestniczyć jeśli będą widzieli sens - podkreślił.

- Polska na szczęście jest w takiej sytuacji, że wysokie wymagania ekologiczne będą stosunkowo łatwe do osiągnięcia - stwierdził komisarz.Źródło: agropolska.pl