Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko producentowi cukru Pfeifer&Langen Polska. UOKiK stawiaj zarzuty w związku z podejrzeniem nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej. Spółce grozi kara do 3 procent obrotu.

Zastrzeżenia Tomasza Chróstnego, prezesa UOKiK budzą postanowienia określone w umowach z rolnikami, zgodnie z którymi plantatorzy mogą kupować nasiona tylko od Pfeifer&Langen. W przypadku, gdy zdecydują się na posadzenie roślin z innych nasion, spółka zastrzegła sobie prawo do odmowy zakupu plonów buraków.

"Działania Pfeifer&Langen pozbawiają plantatorów swobodnego wyboru nasion odpowiednich, na przykład, do rodzaju gleby czy lokalnych warunków pogodowych. Dlatego wszcząłem postępowanie w związku z podejrzeniem nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej. Jeśli zostaną użyte nasiona zakupione z innego źródła, koncern cukrowy odmówi przyjęcia buraka, wtedy cały trud rolnika pójdzie na marne" - zaznaczył Chróstny.
Za te działania spółka może spodziewać się kary do 3 procent obrotu.

Nie jest to pierwszy raz, gdy UOKiK postanawia działać przez nieprawidłowości na rynku cukru. W 2019 r. wydano decyzję, w której przyjęto zobowiązanie spółki Sudzucker Polska do zmiany praktyk, które były nadzwyczaj niekorzystne dla rolników.

"Oprócz postępowania przeciwko Pfeifer&Langen wszcząłem również postępowanie wyjaśniające, w którym sprawdzimy, czy pozostali producenci cukru w Polsce nie wykorzystują przewagi kontraktowej względem rolników w podobny sposób" – zaznaczył Chróstny, wskazując jednocześnie na to, jak istotną rolę odgrywa ochrona polskich rolników.

Przypomniano również o tym, że całkiem niedawno zakończono postępowania wobec stu największych podmiotów na polskim rynku rolno-spożywczym. Wypłacono zaległe pieniądze dostawcom i usunięto kwestionowane zapisy z polityk handlowych oraz zawartych kontraktów.

"Działania podmiotów, które nie zmieniły swoich praktyk Urząd bada w ramach postępowań wyjaśniających w sprawie nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej. To Auchan Polska, Eurocash, Makro Cash and Carry Polska, SCA Intermarche" – poinformowano.