Spichlerz z 1885 roku, przebudowany na budynek użyteczności publicznej Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, zajął pierwsze miejsce w 24. ogólnopolskim konkursie "Modernizacja Roku & Budowa XXI w.".

- Prace związane były z przebudową, rozbudową oraz zmianą sposobu użytkowania budynków gospodarczych. Zespół budynków powstał w 1885 roku i służył głównie do przechowywania zbóż, suszonek, a także utrzymaniu zwierząt gospodarskich - wytłumaczyła Izabella Majewska, rzeczniczka uczelni.
Wartość prac remontowych to prawie 5,5 mln zł (wykluczając prace dodatkowe, których koszt wyniósł prawie 174 tys. zł).

Przebudowany obiekt przy ul. Balickiej 253 składał się z trzech połączonych ze sobą budynków: dwupiętrowego spichlerza oraz parterowego budynku inwentarskiego i budynku magazynowego. Od momentu, kiedy to nieruchomość została przejęta przez uczelnię, obiekt wykorzystywany był w głównej mierze jako pomieszczenia gospodarcze, a w części budynku magazynowego funkcjonowało laboratorium prowadzone przez Wydział Rolniczo-Ekonomiczny.

Zanim zdecydowano się na remont, powierzchnia budynków wynosiła prawie 718 m kw., a teraz ponad 1 tys. m kw. Po przebudowie w skład kompleksu wchodzą sale wykładowe i ćwiczeniowe, pokoje pracy cichej oraz kącik gastronomiczny. Budynek przystosowano również do potrzeb osób niepełnosprawnych.

- Inwestycja została przeprowadzona z dużą dbałością o zachowanie elementów historycznych, dzięki czemu możemy teraz podziwiać zabytkowe wątki kamienne i ceglane - zaznaczyła Majewska, rzeczniczka uczelni.

Obiekt został doceniony w kategorii: edukacja i oświata. W 12 kategoriach do konkursu zgłoszono 460 realizacji z całego kraju.Źródło: agropolska.pl