Szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski poinformował, że były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski oraz poseł PiS Lech Kołakowski zostali w środę przywróceni w prawach członków Prawa i Sprawiedliwości.

Wśród zawieszonych we wrześniu decyzją prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego posłów znaleźli się, poza Ardanowskim i Kołakowskim, również: Kazimierz Moskal, Henryk Kowalczyk, Katarzyna Czochara, Zbigniew Dolata, Teresa Glenc, Agnieszka Górska, Teresa Hałas, Jerzy Małecki, Krzysztof Szulowski, Piotr Uściński, Marek Wesoły, Bartłomiej Wróblewski oraz Sławomir Zawiślak.

"Postanowieniem Rzecznika Dyscyplinarnego PiS z dnia 18 listopada 2020 r. umorzono postępowanie dyscyplinarne w sprawie naruszenia Statutu PiS. W związku z tym wygasa decyzja prezesa PiS z dnia 17 września 2020r. o zawieszeniu w prawach członka PiS Jana Krzysztofa Ardanowskiego i Lecha Kołakowskiego" - napisał Sobolewski na Twitterze.

Jan Krzysztof Ardanowski oraz Lech Kołakowski znajdowali się w grupie 15 posłów PiS, którzy zostali zawieszeni we wrześniu w konsekwencji zagłosowania, mimo dyscypliny partyjnej, przeciwko uchwaleniu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, która m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra i wprowadza ograniczenia uboju rytualnego.

Krzysztof Sobolewski poinformował o odwieszeniu 13 z 15 posłów oraz, że Ardanowski i Kołakowski nadal pozostają "zawieszeni", a "postępowanie wyjaśniające nadal trwa". Zapowiedział, że "odpowiednie decyzje zostaną podjęte wkrótce".

"postanowieniem Rzecznika Dyscyplinarnego PiS z dnia 18 listopada 2020 r. umorzono postępowanie dyscyplinarne w sprawie naruszenia Statutu PiS" i że "w związku z tym wygasa decyzja prezesa PiS z dnia 17 września 2020r. o zawieszeniu w prawach członka PiS Jana Krzysztofa Ardanowskiego i Lecha Kołakowskiego" – napisał Sobolewski na Twitterze w środowe popołudnie.

Wcześniej w środę z oboma posłami spotkał się w Sejmie prezes partii Jarosław Kaczyński.

Kołakowski przekazał informację o  spotkaniu dziennikarzom, stwierdzając, że sytuacja związana z jego członkostwem w PiS jest otwarta. "Będzie ta decyzja podjęta po kolejnej rozmowie" - dodał. Był również wyraźnie zadowolony, że mógł porozmawiać z Jarosławem Kaczyńskim. 
Źródło: agropolska.pl