Funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego z Łowicza, wstrzymali jazdę dwóch ciężarówek przewożących trzodę chlewną. Pojazdy ważyły za dużo. Przekroczone były też dopuszczalne naciski osi pojazdów na drogę.

Dwa tiry, który wiozły łącznie 350 świń, patrol ITD zatrzymał na autostradzie A1 na wysokości Kutna (województwo łódzkie).
Inspektorzy chcieli dopilnować, czy przestrzegane są przepisy rozporządzenie unijnego w sprawie ochrony zwierząt podczas transportu. Samochody skierowano ponadto na wagę w Kaszewach.

"Obie ciężarówki ważyły za dużo o odpowiednio 5,36 oraz 4,34 tony przy normie 40 ton dopuszczalnej masy całkowitej. Nacisk podwójnej osi napędowej jednego z pojazdów wynosił 12,4 tony, czyli za dużo o 0,9 tony przy normie 11,5 tony, a osi wielokrotnej w jednym przypadku 28,44, tj. za dużo o 4,44 tony oraz 25,80, czyli za dużo o 1,8 tony przy normie 24 ton" - komentuje Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Łodzi.

Konieczny był rozładunek pojazdów, więc wezwano powiatowego lekarza weterynarii z Kutna. Ze względu na dobrostan zwierząt transporty zostały skierowane na odpowiedni punkt.

 Łódzki WITD zapowiada, że przewoźnikom odpowiedzialnym za nienormatywne transporty grożą teraz kary administracyjne.