Dziesięciu samorządowców zostało nagrodzonych w 18. edycji konkursu "Sołtys Roku". Inicjatywa ta ma na celu promowanie najbardziej aktywnych sołtysów, którzy pracują na rzecz lokalnej społeczności. 

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki wręczył samorządowcom statuetki i wyróżnienia. Podkreślił, że instytucja sołtysa jest najstarszą instytucją ustrojową w Polsce, a jej wiek osiąga niemal 800 lat.

- To jest powód do ogromnej dumy, macie państwo prawo być dumni ze swych osiągnięć i z tego, że jesteście na tym niezmiernie chlubnym odcinku - mówił polityk. Ocenił również, że sołtysi są osobami, które najlepiej znają problemy swoich społeczności, dlatego parlamentarzyści powinni słuchać ich z uwagą i brać pod uwagę ich zdanie.

Prezydent Andrzej Duda w liście, odczytanym podczas uroczystości przez Halinę Szymańską, szefową jego kancelarii wyraźnie zaznaczył, że sołtysi, dbając o najbliższe otoczenie, biorą na siebie odpowiedzialność za całą wspólnotę.

"Dlatego cieszę się, że instytucja sołtysa, która w Polsce ma wielowiekową tradycję, nie tylko nie zanika, ale wręcz przeżywa swoisty renesans. Świadczy o tym najlepiej konkurs 'Sołtys Roku', w którym sami mieszkańcy rekomendują sołtysów szczególnie dobrze wywiązujących się ze swojej roli. Sylwetki laureatów pokazują, że w kraju nie brak ludzi zaangażowanych, gotowych poświęcić czas dla innych i spojrzeć gospodarskim okiem zarówno na swoje domostwo, jak i swoją miejscowość. Służą temu z pewnością fundusze sołeckie, które pozwalają sołtysom realizować inwestycje podnoszące jakość życia i podejmować inicjatywy wspierające lokalną aktywność" - podkreślił prezydent w liście.

Prezydent Andrzej Duda stwierdził, że "takie działania sprawiają, że polska wieś staje się miejscem coraz bardziej atrakcyjnym, sprzyjają również pomnażaniu kapitału społecznego i umacnianiu naszej narodowej wspólnoty".

 "To właśnie sołtysi, budując więzi sąsiedzkie, przyczyniają się do kształtowania relacji społecznych w duchu życzliwości i odpowiedzialności za wspólne dobro" – ocenił Andrzej Duda.

Wśród nagrodzonych znaleźli się m.in.: Maria Adamczyk, sołtyska Kornatowa w gminie Lisewo (województwo Kujawsko-pomorskie)  która, jak podkreślono w materiałach Senatu, "łąkę, będącą prowizorycznym boiskiem sportowym, zamieniła w miejsce spotkań z prawdziwego zdarzenia, gdzie można pogrillować, posiedzieć z grupą znajomych, zorganizować warsztaty i zajęcia dla dzieci z sołectwa".

Marię Gałązkę, sołtyskę Jędrychowa w gminie Sorkwity w województwie warmińsko-mazurskim nagrodzono przede wszystkim za zorganizowanie dystrybucji przyłbic ochronnych i dostarczania ich do szpitali dla osób pracujących na pierwszej linii w walce z pandemią oraz za pomysł zbudowania wiaty wiejskiej, gdzie mieszkańcy będą mogli zacieśniać więzy, spotykać się i realizować swoje pomysły.

Nagrodę odebrał również Zbigniew Czarczyński, sołtys Koszewnicy (województwo mazowieckie), który znany jest z uczestnictwa w zbiórkach funduszy na leczenie chorych dzieci z terenu gminy i we współpracy z policjantami, strażakami i pracownikami kolei realizuje projekty: "Bezpieczny przejazd, zatrzymaj się i żyj", "Bezpieczna droga do szkoły" i "Bezpieczny pieszy po zmierzchu".


Wyróżnienie za najdłuższy w obecnej edycji staż otrzymała Łucja Rucińska, sołtys Dąbrówna w województwie warmińsko-mazurskim z 26. letnim stażem pracy sołeckiej.


Źródło: agropolska.pl