Główny Urząd Statyczny jest gotowy na przeprowadzenie jesiennego spisu rolnego w warunkach epidemii koronawirusa. Ma on się odbywać z wyłączeniem wywiadów bezpośrednich. Jeśli jednak sytuacja epidemiologiczna pozwoli na to, by rachmistrze mogli ruszyć w teren – nikt ich nie zatrzyma!


Na kiedy zaplanowano jesienny spis rolny?

Powszechny spis rolny w Polsce zaplanowany jest na czas od 1 września do 30 listopada. Wszystkie gospodarstwa rolne muszą obowiązkowo wziąć w nim udział.

Co mówi o tym GUS?

Karolina Banaszek, rzecznik GUS, zapowiedziała, że planowanie jest przeprowadzenie szkoleń online dla kandydatów na rachmistrzów. Nabory te będą oczywiście realizowane w formie zdalnej – z użyciem aplikacji internetowej. GUS szykuje się na to, że spis rolny przez epidemię koronawirusa może być realizowany tylko  i wyłącznie w oparciu o metody spisu internetowe i telefonicznego. Jeśli jednak sytuacja epidemiologiczna się uspokoi i będzie możliwość przeprowadzenia spisu na miejscu w bezpiecznych warunkach, to wtedy rachmistrzowie wyruszą pracować w terenie.
GUS informuje, że zez wizyt rachmistrzów w domach przeprowadzono już II spis próbny, poprzedzający przyszłoroczny narodowy spis powszechny ludności i mieszkań. Badanie te było  realizowane w dniach 1-30 kwietnia w 16 gminach w Polsce. 

- W spisie próbnym zrezygnowaliśmy z wywiadów bezpośrednich, obowiązkowy pozostał samospis internetowy. Respondentom, którzy nie mieli dostępu do internetu, daliśmy możliwość dzwonienia bezpośrednio na infolinię spisową, by mogli wypełnić formularz spisowy w dogodnym dla nich czasie. Do pozostałych, którzy samodzielnie nie spisali się ani przez internet, ani telefon, dzwonili rachmistrze – poinformowała Karolina Banaszek, rzecznik GUS.

Izabela Nestioruk

Źródło: agropolska.pl