Cena tuczników w naszym kraju w ciągu tygodnia spadła średnio o 10 groszy za kilogram. Spadek cen wynika między innymi z zapełnienia magazynów. Przyczyną jest również pandemia koronawirusa, z która borykają się wszyscy eksporterzy. 

Tuczniki w minionym tygodniu na europejskim rynku utrzymały stabilną cenę. W Niemczech notowania tuczników pozostały bez zmian na poziomie 1,50 euro za kg wagi bitej ciepłej (wbc), co w przeliczeniu na polską walutę daje około 6,96 zł.

Na niemieckiej małej giełdzie opublikowanej 26 marca cena spadła o 1 cent do wartości 1,54 euro za kg wbc, czyli około 7,15 zł.

Zwiększone zainteresowanie miało miejsce w Hiszpanii. Wynika on głównie ze zwiększonych zamówień ze strony Chin. W efekcie ceny w ciągu tygodnia wzrosły o 7 centów za kg wbc i osiągnęły wartość 1,86 euro za kg. W przeliczeniu na polską walutę daje to około 8,63 zł.

W Polsce w ciągu tygodnia ceny spadły średnio o 10 groszy za kg tuszy, co jest przyczyną zapełnienia magazynów mięsem. Kolejną przyczyną jest również pandemia koronawirusa.

Eksperci POLPIG twierdzą, że sytuacja, w której po dużych podwyżkach cen skupu następuje korekta, nie jest wyjątkowa. Gwałtownie rosnące notowania tuczników są normalne, ale wymagają ponownego dostosowania w całym łańcuchu dostaw.

W kolejnych dniach z powodów sezonowych nie należy spodziewać się zwiększenia podaży żywca na rynku. Kolejny wzrost cen nastąpi prawdopodobnie dopiero po przejściu trzeciej fali pandemii Covid-19.Źródło: agropolska.pl