Samorząd rolniczy nagłośnił sprawę transakcji pułapek. Okazuje się, że potrzebujący ciągników rolnicy, mogą utopić pieniądze i zostać z niczym.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do resortu rolnictwa o interwencję w sprawie nieprawidłowości przy sprzedaży traktorów, które mogły być nielegalnie wprowadzone do obrotu.

"Problem dotyczy rolników, którzy nabyli wyprodukowane po 31 grudnia 2015 r. fabrycznie nowe, zarejestrowane ciągniki rolnicze, które w chwili pierwszego wprowadzenia do obrotu na teren UE nie miały ważnych świadectw homologacji, zgodności czy decyzji o dopuszczeniu jednostkowym i nie wypełniają warunków technicznych wymaganych rozporządzeniem (UE) 167/2013" - wskazuje KRIR.

Powołując się na dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, Izby podają, że na teraz chodzi o kilka tysięcy ciągników i ich właścicieli. Nielegalne wprowadzanie do obrotu traktorów i ich rejestrowanie lub przerejestrowywanie - według uzyskanych przez KRIR informacji - odbywa się od kilku lat na terenie całego kraju. Dotyczyć ma głównie importowanych ciągników o dacie produkcji/pierwszej rejestracji dokonanej po 1 stycznia 2016 r. – podaje agropolska.pl

"Homologacje wydane na te ciągniki wygasły wiele lat temu i nie spełniają wymagań określonych w rozporządzeniu (UE) 167/2013 z dnia 5 lutego 2013 r. w sprawie homologacji i nadzoru rynku pojazdów rolniczych i leśnych, m.in. dotyczących norm emisji spalin. W związku z tym zakupione przez rolników ciągniki obciążone są wadą prawną i z mocy prawa podlegają wycofaniu od użytkowników i wyrejestrowaniu" - informuje rolniczy samorząd.

Przekonuje także, że gospodarze kupują te ciągniki ze względu na korzystne ceny, ale nie zdają sobie sprawy, że - choć są nabywane w oficjalnie zarejestrowanej firmie, która wystawia sprzęt na krajowych pokazach organizowanych również pod patronatem ministra rolnictwa - są obarczone poważną wadą prawną. Okazuje się, że w konsekwencji gospodarze mogą więc zostać bez ciągników, i z kredytami do spłacania.
 
"Przedstawiając powyższe, Zarząd KRIR wystąpił o rozważenie możliwości podjęcia skutecznej interwencji w tej sprawie, aby jak najszybciej zatrzymać sprzedaż nielegalnych ciągników oraz zapewnić pomoc prawną i finansową poszkodowanym rolnikom" - podsumowuje KRIR.


Źródło: agropolska.pl