Eksperci z Mazowieckiej Agencji Energetycznej (MAE) udzielą pomocy sadownikom. Będzie ona polegała na  szukaniu rozwiązań technologicznych, które pozwolą sadownikom utrzymać koszty energii elektrycznej na optymalnym i niezbyt trudnym do przewidzenia poziomie.

Sprawą to zajęli się  przedstawiciele Związku Sadowników RP (prezes Mirosław Maliszewski i skarbnik Witold Piekarniak), Mazowieckiej Agencji Energetycznej (prezes Bartosz Dubiński i członek zarządu Marek Pszonka) oraz samorządu województwa mazowieckiego (marszałek Adam Struzik). Podpisali oni list intencyjny w Warszawie.

– Ten list to punkt wyjścia do szerokich działań zmierzających do wykorzystywania nowoczesnych, odnawialnych źródeł energii. Będziemy wspierać te działania. To strategiczny kierunek w polityce energetycznej Mazowsza, wyznaczany również przez priorytety Unii Europejskiej. Jestem przekonany, że współpraca między MAE a polskimi sadownikami przyniesie wiele dobrego, zarówno na płaszczyźnie ekologicznej, jak i ekonomicznej - podkreślił Adam Struzik.

- Pomożemy też w prowadzeniu projektów z zakresu zielonej energii w pełnym zakresie - od koncepcji, przez realizację, finansowanie, po rozliczenie projektu – powiedział Marek Pszonka.

-Chcemy wdrażać wśród sadowników innowacyjne metody produkcji energii elektrycznej na potrzeby gospodarstw. Będziemy popularyzować fotowoltaikę. Liczymy, że takie rozwiązania przyniosą nam dodatkowo również wymierne korzyści finansowe - wyjaśniał prezes Maliszewski.

Agencja zajęła się już weryfikacją rozwiązań technologicznych, uwzględniając OZE (w tym fotowoltaiki). Cena energii stanowi w tej chwili kluczowy element utrzymania konkurencyjności sektora rolniczego, a w szczególności branży sadowniczej.

Izabela Nestioruk

Źródło: agropolska.pl