Myślę, że żadna Polka i żaden Polak nie obrazi się jeżeli powiemy, że trochę mniej środków finansowych będą mieli urzędnicy, a trochę więcej Polacy – mówi  Grzegorz Puda, minister rolnictwa pytany o zmiany w finansach samorządów po wprowadzeniu założeń Polskiego Ładu.

Szef resortu podkreślał, że nowe plany mają wprowadzić w  życie wiele zmian w wielu obszarach, także na wsi. Zmiany dla tych mieszkańców mają wprowadzić zapisy w dwóch ustawach - o rodzinnych gospodarstwach rolnych oraz o kodeksie rolniczym.

Pierwsza zmiana będzie dotyczyła możliwości przechodzenia na emeryturę bez zdawania gospodarstwa. Jest to z pewnością najważniejsza zmiana dla wielu seniorów-rolników.
 
- To bardzo ważne, aby udało się wprowadzić ten zapis, ponieważ wielu rolników w tej chwili chciałoby przejść na emeryturę, ale niestety jednym z warunków, który na to nie pozwala jest zdanie gospodarstwa. Chcemy to zmienić, chcemy, aby rolnicy mieli wybór - zapowiedział polityk.
 
Rząd planuje również zachęcić młodych ludzi, by pozostawali na wsi i mieli zapewnione dobre warunki życia i możliwości rozwoju. Rząd ma ułatwić życie młodym. Zwiększyć liczbę żłobków i przedszkoli oraz zadbać o dostęp do szerokopasmowego Internetu na wsi.
 
- Trzeci cel to korzystne dla rolników zmiany dotyczące legislacji i podatków czy akcyz - dodał Puda. Jak zapowiedział, jeszcze w czerwcu lub na początku lipca rząd przedstawi projekt nowej ustawy, która wprowadzi zmiany dotyczące wsi i rolników.Źródło: agropolska.pl