Do 400 ton winniczków będzie można pozyskać w tym roku na Warmii i Mazurach - podała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie. W minionym sezonie, m.in. ze względu na pandemię wykorzystano tylko część wyznaczonego limitu zbioru tych ślimaków.

Jak podała do informacji Justyna Januszewicz, rzeczniczka prasowa olsztyńskiej RDOŚ, podmioty i osoby fizyczne zainteresowane pozyskaniem winniczków do celów przetwórstwa spożywczego powinny do 22 marca wystąpić o zezwolenie do regionalnego dyrektora ochrony środowiska.

W ubiegłym roku wydano zezwolenia na pozyskanie 287 ton, ale z dotychczas przesłanych 34 sprawozdań wynika, że zebrano jedynie 101 ton ślimaków. Prawdopodobnie na tak słaby wynik wpłynęła pandemia koronawirusa, przez którą większość zainteresowanych zdecydowała się zostać w domach. 

Winniczki to największe lądowe ślimaki występujące w Polsce. Jako gotowy produkt spożywczy są eksportowane głównie do Francji, Austrii czy Włoch. Poza dziko żyjącymi winniczkami, sprzedaje się  również ślimaka szarego, czyli gatunki pochodzenia afrykańskiego i śródziemnomorskiego pochodzące z hodowli.

Co ciekawe, ślimaki  produkowane są nie tylko na mięso i jaja, czyli tzw. ślimaczy kawior, ale fermy pozyskują śluz także  na potrzeby przemysłu kosmetycznego i farmaceutycznego.

Ślimak winniczek - zbiory

Ślimak winniczek (Helix pomatia) to gatunek, który jest w Polsce tylko częściowo chroniony. Na podstawie uzyskanych zezwoleń można je zbierać i skupować tylko od 20 kwietnia do 31 maja.

Zgodnie z prawem, możliwe jest pozyskiwanie jedynie osobników o średnicy muszli większej niż 30 mm. Zbieranie niewymiarowych ślimaków spowodowałoby, że znaczna część z nich nie zdąży spełnić swojej funkcji rozrodczej, warunkującej przetrwanie lokalnych populacji.

Gdzie zbierać ślimaki winniczki w Polsce?

Woj. warmińsko-mazurskie przez wiele lat było przodującym w kraju dostawcą winniczków. Jednak w latach 2014-2016 oraz w 2019 r. pozyskiwanie ślimaków w regionie wstrzymano z powodu stwierdzenia przez naukowców osłabienia kondycji populacji tego gatunku.

O wznowieniu zbioru i skupu zdecydowany w momencie, w którym zaobserwowano poprawę wskaźników związanych m.in z liczebnością populacji i udziałem w niej w osobników niewymiarowych.Źródło: agropolska.pl