Spis rolny jest świetną okazją, którą doskonale potrafią wykorzystać oszuści. W związku z tym policjanci apelują, żeby zwracać szczególną uwagę na dokumenty, którymi legitymować się będą osoby przedstawiający się jako ankieterzy i zachować zdrowy rozsądek. Oszuści nie cofną się przed niczym i mogą nawet podszywać się pod wysłanników Głównego Urzędu Statystycznego.
Powszechny Spis Rolny 2020 przeprowadzany przez GUS ruszył 1 września w całym kraju i potrwa do końca listopada. Udział w nim jest obowiązkowy dla każdego rolnika. W czasie trwania spisu rolnego spisywane będą gospodarstwa, które 1 czerwca 2020 roku prowadziły działalność rolniczą.
"Badania ankietowe realizowane będą przez ankieterów statystyki publicznej w gospodarstwach domowych lub rolnych w całym kraju, metodą samopisu internetowego, telefonicznego oraz bezpośredniego. To znaczy, że z użytkownikami gospodarstw rolnych, którzy nie spiszą się samodzielnie, skontaktują się osobiście rachmistrzowie spisowi" - poinformowała Komenda Powiatowa Policji w Ropczycach.
"Uwaga: Ankieter nie zbiera pieniędzy i nie prosi o dokonanie żadnej wpłaty na rachunek bankowy, nie pyta także o numer Państwa konta. Wszelkie próby podszywania się pod rachmistrzów prosimy zgłaszać na numer alarmowy 112 lub do najbliższej jednostki policji" - apelują policjanci.
Jak wylegitymować ankietera?
Pamiętaj, że ankieterzy, którzy odwiedzają respondentów w domach, muszą posiadać imienne legitymacje umieszczone w widocznym miejscu, zawierające m.in. zdjęcie oraz podpis dyrektora urzędu statystycznego.
Każdy przedstawiciel GUS poza legitymacją będzie posiadał upoważnienie do zbierania danych, a weryfikacje jego tożsamości będzie można dokonać w Urzędzie.
Źródło: agropolska.pl