Prezydent Andrzej Duda zaapelował o kupowanie polskich produktów. Jednocześnie podkreślił, że opowiada się za wprowadzeniem regulacji prawnej, która zobowiąże duże sieci handlowe do tego, by określony procent oferowanych przez nich produktów pochodził z rynku lokalnego.

Andrzej Duda odwiedził w piątek Pińczów w województwie świętokrzyskim. Tam rozmawiał z producentami i przetwórcami z branży rolno-spożywczej. Podkreślił, że ze wszystkich spotkań płynie jeden wniosek - potrzebna jest prężna promocja rodzimych produktów i zwiększenie ich dostępności w sklepach spożywczych.

- Apeluję o to, aby starać się w jak największym stopniu kupować produkty polskie. Dzisiaj akurat mówimy o branży spożywczej, bo mówimy o produktach spożywczych, o tym, co produkują przede wszystkim nasi rolnicy. Ale ten apel jest generalny: starać się kupować produkty, które zostały wyprodukowane w naszym kraju – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent przekazał też cenną informację. Nie wszyscy wiedzą, że polski produkt można rozpoznać po kodzie kreskowym.

- Ten kod kreskowy, jeżeli ma początek 590 (...) to oznacza, że został on wyprodukowany w Polsce - powiedział.

Prezydent zaznaczył, że jest za wprowadzeniem regulacji zobowiązującej duże sieci handlowe do tego, by zawsze określony procent oferowanych przez nie produktów pochodził z rynku lokalnego. Opowiada się też za tym, by na paragonie fiskalnym było oznaczenie, które wskaże, który z zakupionych produktów jest wyprodukowany w naszym kraju.

- Kupujmy produkty polskie. Polskie produkty są bardzo wysokiej jakości, nasi rolnicy produkują świetną żywność, zbierają plony, zapewniają nam bezpieczeństwo żywnościowe, trzeba wspierać w związku z tym polskich rolników. Proszę o kupowanie polskiej żywności - apelował Andrzej Duda.


Źródło: agropolska.pl