Prezydent RP podziękował strażakom za ich zaangażowanie w walce z pandemią koronawirusa. W spotkaniu w Pałacu Prezydenckim wzięli udział m.in. prezes Zarządu Głównego Związku OSP RP Waldemar Pawlak oraz Komendant Główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak.

 – Strażacy – zawodowi i ochotnicy – w trakcie pandemii jak zawsze stanęli na wysokości zadania. W każdej chwili, kiedy są potrzebni, to także są gotowi, stają niezawodnie do służby i są tymi, którzy pierwsi niosą pomoc – podkreślał Andrzej Duda. 

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że zarówno Państwowa Straż Pożarna, jak i strażacy ochotnicy od początku pandemii są zaangażowani w niesienie pomocy – pełnili służbę na granicach pomagając Straży Granicznej w procesach kontroli, budowie tymczasowych izb przyjęć, a także świadczą pomoc teraz – przy realizacji Narodowego Programu Szczepień.

– Prawda jest taka, że ludzie jak nie wiedzą dokąd zadzwonić, a jest jakaś rozpaczliwa sytuacja, to zawsze było tak, że dzwonili na straż. To jest tradycja, która pokazuje jak niezwykła jest rola straży i jak dobrze strażacy wykonują swoje zadania. Jesteście służbą, która cieszy się w społeczeństwie najwyższym zaufaniem – mówił prezydent RP.

Nadbryg. Andrzej Bartkowiak w trakcie spotkania podkreślił doskonałe przygotowanie strażaków do zaistniałej sytuacji.

 – Dziękujemy za dostrzeżenie naszego działania. Od samego początku, jak tylko pojawiła się pandemia, straż pożarna już do sytuacji się przygotowywała. Odbyły się spotkania w ministerstwie, odprawy z Panami ministrami i sprawdzenie swoich możliwości. Trzeba przyznać że jako służba byliśmy jedną z lepiej przygotowanych, co wynika z naszych obowiązków dotyczących ochrony biologicznej i chemicznej – powiedział Komendant Główny PSP.

Prezydent zapowiedział również swoje pełne wsparcie kolejnego etapu modernizacji służb mundurowych, zakładany na lata 2021-2024. 
– Trzeba starać się o to, aby mimo pandemii, mimo sytuacji kryzysowej także dla budżetu, aby ten program który był zakładany na lata 2021 – 2024 udało się przeprowadzić – dodał.
Źródło: agronews.com.pl