Do podpalenia niemal pięćsetletniego pomnika przyrody "Dębu Rzeczypospolitej" doszło w rezerwacie Jar Brynicy. W związku z zaistniałą sytuacją, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu wyznaczył nagrodę o wartości 10 tys. zł za pomoc w ujęciu sprawcy lub sprawców podpalenia pomnika przyrody. 

"Dzisiaj uległ doszczętnemu spaleniu najważniejszy obiekt przyrodniczy Pojezierza Brodnickiego, perła w koronie przyrodniczej Nadleśnictwa Brodnica. Wezwane na miejsce służby pożarnicze mogły jedynie dogasić poległy pomnik przyrody" – można przeczytać w oświadczeniu wystosowywanym 25 grudnia 2020 roku przez toruńską RDLP.

W oświadczeniu wyraźnie podkreślono, że podpalenie pomnika przyrody to nie tylko ogromna strata, ale też bolesne doświadczenie, które potęgują się, biorąc pod uwagę, że w lasach brodnickiego nadleśnictwa nigdy nie miało miejsca żadne podpalenie drzewostanu.

"To nie był przypadek, lecz celowe działanie podpalacza. Dlatego prosimy wszystkich, którzy posiadają informacje pomocne w ustaleniu sprawcy tej przyrodniczej zbrodni, o kontakt z policją" - apelują leśnicy z regionu.

Jak podkreślają, Dąb Rzeczypospolitej zostanie w pamięci na zawsze, dzięki wizerunkowi utrwalonemu na licznych fotografiach. To ogromna strata nie tylko dla mieszkańców Pojezierza Brodnickiego, ale i dla całego kraju. 

"Do tego miejsca chętnie przyjeżdżały całe rodziny, a dzieci uwielbiały zabawy wokół wspaniałego drzewa. Nadal będziemy zapraszać do odwiedzin rezerwatu, choć już nie tak pięknego i historycznego" - piszą zrozpaczeni tą sytuacją leśnicy.


Źródło: agropolska.pl