We wtorek o godzinie 16 miało odbyć się posiedzenie sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, która miała rozpatrzyć uchwałę Senatu w sprawie nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Obrady zostały odwołane.

- Stanowisko PiS w kwestii ochrony zwierząt jest niezmienne; nie wycofujemy się z "piątki dla zwierząt" - zadeklarowała na Twitterze posłanka PiS Anita Czerwińska, rzeczniczka ugrupowania.

Tzw. piątka dla zwierząt, czyli pięć propozycji dotyczących ochrony zwierząt zaprezentował na początku września Jarosław Kaczyński, prezes PiS i Michał Moskal, szef Forum Młodych PiS.

Propozycje  PiS- u wzbudziły sprzeciw m.in. posłów Konfederacji, PSL, ale także członków koalicyjnej dla PiS Solidarnej Polski. Politycy SP zagłosowali przeciw projektowi podczas pierwszego głosowania w Sejmie i cały czas podtrzymywali swój sprzeciw. W efekcie tych działań doszło do zawieszenia prowadzonych wówczas rozmów koalicyjnych na temat rekonstrukcji rządu.

Izba wyższa parlamentu zaproponowała aż 36 poprawek do noweli. Obrady, na których politycy mieli się pochylić, zostały jednak odwołane. Zdaniem Roberta Telusa (PiS), szefa komisji "rząd nie wypracował opinii" do noweli, więc postanowiono odwołanie posiedzenia.

Senat zaproponował 36 poprawek do nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, której wprowadzanie zakazywałoby między innymi  hodowli zwierząt na futra oraz wprowadziłoby  ograniczenia uboju rytualnego i zabraniało wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych, co mogłoby dotyczyć m.in. działalności cyrków.

Wśród przyjętych poprawek jest wyłączenie z ograniczeń dotyczących uboju rytualnego uboju drobiu - co było propozycją rządową, ale też wydłużenie o 2,5 roku wejścia w życie przepisów dotyczących  zakazu hodowli na futra i o 5 lat wejścia przepisów dotyczących uboju rytualnego.

Senatorowie opowiedzieli się również za tym,  by wprowadzić poprawkę dotyczącą  obowiązku czipowania psów oraz przepis, dzięki któremu zwierzęta domowe nie podlegałyby egzekucji komorniczej.


Źródło: agropolska.pl