Wydrukowaliśmy dla OSP ok. 10 mln ulotek z informacją dotyczącą procedury szczepień i z tą informacją strażacy będą docierać do gospodarstw domowych - poinformował Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA.

Na briefingu prasowym Maciej Wąsik poinformował, że strażacy dołączą się do akcji Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19. Zrobią to nie tylko pomagając w dotarciu do punktów szczepień osobom chorym czy wykluczonym komunikacyjnie, ale również informując ludzi o możliwości szczepienia.

- W najbliższym czasie we wszystkich wsiach, niedużych miejscowościach, gminach, można spodziewać się ochotniczych strażaków pożarnych, którzy będą przychodzili z informacją, na czym polega Narodowy Program Szczepień - wyjaśniał.

Wąsik zapytany o to, na czym polegać będą wizyty strażaków, wyjaśnił,  że strażacy z OSP będą docierać tam, gdzie działają, czyli głównie do gmin wiejskich oraz miejsko-wiejskich.

- Wydrukowaliśmy dla nich ok. 10 mln ulotek z informacją, na czym polega szczepienie, w jaki sposób można się zapisać, z czym to się wiąże, cała procedura jest opisana w tej ulotce i właśnie z tą informacją strażacy będą docierać do gospodarstw domowych. Jeśli chodzi o koszty, to proponujemy zryczałtowane wynagrodzenie dla OSP na poziomie 5 tys. zł dla jednostki za uczestnictwo w programie - wskazał.

Wiceszef MSWiA zwrócił również uwagę, że dodatkowo za każdorazowe dowiezienie do punktu szczepień osoby potrzebującej samorząd zaoferuje "stosowne wynagrodzenie, zgodnie z ustaleniami, które zapadły na komisji wspólnej rządu i samorządu".

- Te pieniądze rządowe trafią do samorządów na ten cel - zapewnił Maciej Wąsik.Źródło: agropolska.pl