W czwartek 17 grudnia 2015 roku posłowie Parlamentu Europejskiego przyjęli nielegislacyjną rezolucję, która która stwierdza, iż nie można opatentować produktów uzyskanych za pomocą konwencjonalnych technik (np. krzyżowanie). Zakaz taki jest konieczny, aby podtrzymać innowacyjność, bezpieczeństwo dostaw żywności oraz działalność małych gospodarstw.

Wcześniej m.in. Copa-Cogeca wysłała pismo do przewodniczących grup politycznych, w którym sprzeciwiała się stosowaniu patentów w hodowli, ostrzegając, że stanowi to poważne ryzyko dla rolnictwa w Unii Europejskiej.

Rezolucja wynika z tego, że Europejski Urząd Patentowy zezwolił na patentowanie produktów uzyskanych w wyniku konwencjonalnej hodowli, co mocno zaskoczyło europosłów. Wezwali więc oni Komisję Europejską do rewizji przepisów i ochrony dostępu hodowców roślin do materiału biologicznego. Według parlamentarzystów taki dostęp pozwala na innowacje oraz tworzenie nowych odmian, dzięki czemu dostawy żywności mogą być zapewnione, a rynek jest chroniony przed powstawaniem monopoli. Gdyby możliwość stosowania patentów w konwencjonalnej hodowli została zachowana, wiele małych i średnich przedsiębiorstw zostałaby wyparta z rynku, a nasza zależność od wielkich koncernów dostarczających nasiona wyraźnie by wzrosła.

Z kolei Sekretarz Generalny Copa-Cogeca powiedział, że „Geny występujące w przyrodzie i stworzone przez naturę nie mogą być uznawane za wynalazki. Patenty utrudnią pracę rolników i hodowców, którzy mieli dotychczas wolny dostępu do puli genów z poprzednich pokoleń, na mocy międzynarodowej konwencji w sprawie praw do odmian roślin (UPOV).” Zdaniem przewodniczącego Pesonena opatentowanie nasion spowoduje mniejszą dostępność odmian na rynku oraz wygeneruje dodatkowe koszty, co zagrozi bioróżnorodności poprzez ograniczenie liczby hodowców i programów hodowlanych.

Organizacje Copa i Cogeca uważają, że międzynarodowy system odmian roślin, który pomaga hodowcom i rolnikom tworzyć nowe odmiany dostosowane do warunków lokalnych, jest lepszym instrumentem dla unijnego rolnictwa. W rezolucji europarlamentarzystów uznano, że produkty otrzymywane w wyniku procesów biologicznych, przy użyciu nasion roślin lub ich materiału genetycznego, powinny być wyłączone z możliwości patentowania.

Źródło: Parlament Europejski, Copa-Cogeca