Centralne Biuro Śledcze Policji zlikwidowało nielegalną fabrykę papierosów, która znajdowała się  na terenie zakładu rolno-hodowlanego. W związku z nielegalnym procederem zatrzymano 10 osób, które pracowały przy produkcji. Przejęto towar wart ponad 16 mln zł.

- Nielegalna fabryka papierosów była prowadzona na terenie zakładu rolno-hodowlanego w województwie wielkopolskim. Funkcjonariusze wkroczyli do obiektu zaskakując osoby produkujące tam papierosy. Zatrzymano 10 osób, w tym 3 Polaków i 7 obywateli Białorusi. W trakcie akcji dwoje z nich próbowało zbiec przez specjalnie przygotowany otwór wentylacyjny, prowadzący na zewnątrz i zamaskowany drewnianą konstrukcją - przekazała rzeczniczka biura śledczego. 

Funkcjonariusze ujawnili dwie linie technologiczne do produkcji papierosów, w tym maszyny do ich pakowania.  Eksperci twierdzą, że zabezpieczony sprzęt mógł wytwarzać 2 tysiące papierosów w ciągu minuty.

Zabezpieczono również ponad 4,8 mln sztuk papierosów z logo znanych marek tytoniowych oraz niemal 18 ton tytoniu i półprodukty służące do produkcji kolejnych papierosów. Wartość rynkowa zabezpieczonych wyrobów tytoniowych wyniosła ponad 16 mln zł. Sprzęt jest wart  2,5 mln złotych. 

"Sąd podzielił argumentację prokuratora, uwzględnił wszystkie wnioski i zastosował tymczasowe aresztowanie. Wobec kolejnego podejrzanego prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji. Zatrzymanym grozi do 10 lat pozbawienia wolności" - podał dział prasowy PK.

"Łączne straty Skarbu Państwa z tytułu nieodprowadzenia należnego podatku akcyzowego od zabezpieczonego towaru dotychczas oszacowano na kwotę ponad 19 milionów złotych" – dodano.Źródło: agropolska.pl