Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego. Projekt został przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.
Wśród najważniejszych proponowanych zmian wyróżnić można:
Wprowadzenie szeregu rozwiązań, które mają sprzyjać lepszemu wykorzystaniu wsparcia w sektorze roślin wysokobiałkowych i budowaniu bardziej konkurencyjnej bazy surowcowej do produkcji pasz.
Od 2017 r. dotychczasowa płatność do roślin wysokobiałkowych zostanie zastąpiona dwiema odrębnymi formami wsparcia:
1) płatnością do roślin strączkowych na ziarno – będzie to wsparcie dla roślin mających istotne znaczenie w produkcji pasz białkowych, tj. bobiku, grochu pastewnego, łubinu białego, łubinu wąskolistnego, łubinu żółtego i soi zwyczajnej. Płatności będą zróżnicowane w zależności od powierzchni upraw.
2) płatnością do roślin pastewnych – w tym przypadku wspierane będą gatunki objęte płatnością do roślin wysokobiałkowych w latach 2015-2016 (esparceta, koniczyna, komonica, lędźwian, lucerna, nostrzyk, seradela, wyka) – z wyjątkiem warzywnych roślin strączkowych. Płatność będzie można uzyskać maksymalnie do 75 ha uprawy.
Dodatkowo, płatność do owoców miękkich będzie przyznawana wyłącznie do truskawek. Dalsze wsparcie do produkcji malin nie będzie już kontynuowane.
Płatność do buraków cukrowych przyznawana będzie do całkowitej powierzchni upraw buraków cukrowych objętej umową, a nie wyłącznie do powierzchni upraw buraków kwotowych (rozwiązanie to wprowadzono ze względu na zniesienie od 1 października 2017 r. kwotowania produkcji cukru).
Zmiany obejmą również limit bydła i krów w gospodarstwie, które będzie można objąć płatnością – zmniejszy się on z 30 do 20 sztuk. Wsparcie skoncentruje się na gospodarstwach, w których mimo ogólnego wzrostu pogłowia tych zwierząt, zaobserwowano tendencję spadkową.
Kolejną nowinką jest inny okres przetrzymywania owiec, tzn. okresu w którym zwierzęta, aby kwalifikowały się do płatności muszą przebywać w gospodarstwie. Czas ten ma obejmować czas od 15 marca do 15 kwietnia roku złożenia wniosku (obecnie obejmuje czas od 20 października do 20 listopada roku złożenia wniosku). Przesunięcie tego okresu ułatwi zarządzanie stadem.
Uproszczono procedurę ubiegania się o wsparcie do hodowli owiec i kóz. Rolnikom będzie łatwiej starać się o wsparcie do owiec i kóz, bo nie będzie już wymagane podawanie wraz z wnioskiem numerów identyfikacyjnych zwierząt (kolczyków), co jest czasochłonne i obarczone dużym ryzykiem popełnienia błędu.
Nowe zasady przyznawania płatności bezpośrednich zaczną obowiązywać od 2017 r.
Źródło: minrol.gov.pl