Jeden z projektów zgłoszonych w ramach tzw. budżetu obywatelskiego dla stolicy na 2022 rok zakłada utworzenie pierwszej w Warszawie farmy miejskiej, która byłaby miejscem uprawy warzyw, owoców, kwiatów, zbóż i ziół, hodowli pszczół, drobiu i innych zwierząt w formie mini Zoo.

Gospodarstwo miałoby zostać wyposażone w budynki gospodarcze, zagrody/wybiegi dla zwierząt, ule, szklarnie i tunele foliowe, dużą, zadaszoną wiatę z paleniskiem, ścieżkę edukacyjną, ogród sensoryczny oraz naturalny plac zabaw. Ma wspomóc to w promowaniu zdrowego stylu życia.

"Goście dowiedzą się skąd biorą się mleko, jajka, miód, mąka i wiele innych produktów spożywczych. Będą mieli okazję sami uczestniczyć w zbiorach oraz w przygotowywaniu pożywienia. W tygodniu farma będzie otwarta na zorganizowane grupy z placówek dydaktycznych, dla których prowadzone będą zajęcia tematyczne, zaś w weekendy i święta będą mogli odwiedzać ją wszyscy mieszkańcy. Będą odbywać się na niej szkolenia, wykłady, warsztaty kulinarne, imprezy tematyczne i wiele innych" - czytamy w opisie projektu.

W ramach projektu przewiduje się również organizowanie w każdej z dzielnic Warszawy otwartych warsztatów poświęconych promocji upraw warzyw i owoców w warunkach miejskich. Do współpracy prawdopodobnie zostanie zaproszona Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego.

"Farma miałaby powstać na dużej działce miejskiej u zbiegu Białołęki i Pragi Północ - z dala od zabudowań, na otwartej przestrzeni, blisko brzegu Wisły, z dogodnym dojazdem. Na farmie miałyby zostać zastosowane ekologiczne rozwiązania, jeśli chodzi o energię elektryczną i ogrzewanie oraz wykorzystanie odpadów BIO (farma wiatrowa, lampy solarne, panele słoneczne, kompostowniki)" – czytamy.

"Idea farm miejskich rozwija się na całym świecie, a powrót do zdrowych nawyków żywieniowych opartych na naturze to bardzo ważna kwestia w kontekście zdrowia całego społeczeństwa" – argumentują organizatorzy.

Szacuje się, że koszt realizacji projektu wyniesie 4 mln 950 tys. zł.


Źródło: agropolska.pl