Urząd Miasta Żory (woj. śląskie) wystosował do mieszkańców apel, by ci uszanowali pracę rolników i nie przeszkadzali im w pracy.

"Zwracamy się do żorzan, którzy mieszkają w sąsiedztwie terenów rolniczych, aby z szacunkiem i zrozumieniem traktowali gospodarzy, realizujących prace polowe. Prace na roli, w tym prace opryskowe, odbywają się z zachowaniem wszelkich norm i przepisów w tym zakresie" - czytamy w komunikacie żorskiego UM.

W komunikacie do mieszkańców miasta, wyraźnie podkreślono,  że okres siewów, a następnie żniw oraz związanych z nimi prac na polach często spotyka się z niezrozumieniem wśród osób, które przyprowadziły się do dzielnic poza centrum Żor, gdzie występują tereny rolnicze.
 
"Apelujemy, by nie przeszkadzać rolnikom w ich pracy i ze zrozumieniem podejść do realizowanych przez nich działań" - proszą władze śląskiego miasta.

Podkreślają, że praca rolnika jest specyficzna i mocno uzależniona od warunków pogodowych, dlatego czasem może odbywać się do późnych godzin, tak by wykorzystać korzystne warunki atmosferyczne.

"Odgłosy zwierząt, hałas maszyn czy nieprzyjemna woń obornika są nieodłącznymi elementami pracy rolników, dzięki której powstaje żywność trafiająca na nasze stoły" - podsumowano apel.

Konsekwentne perswadowanie ludziom przeszkadzania gospodarzom w ich pracy można potraktować jako edukację społeczeństwa w zakresie rolnictwa, o którym wiedza u wielu ludzi  wydaje się być mniejsza niż w poprzednich latach. 


Źródło: agropolska.pl