Przyroda budzi się powoli do życia, a wraz z nią rośnie aktywność kleszczy. Wiosenny wysyp pajęczaków odnotowywany jest obecnie na terenie całego kraju - informuje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Rolnicy to grupa szczególnie narażona na niebezpieczeństwo jeśli chodzi o kleszcze, ponieważ najczęściej spędza sporo czasu na łąkach, pastwiskach i w lasach.
"Należy pamiętać, że nie każdy kleszcz jest nosicielem patogenów, a podjęcie szybkiej reakcji zapobiega zachorowaniu na boreliozę. W ciągu ostatnich lat liczba wypłaconych przez KRUS odszkodowań z tytułu uszczerbku na zdrowiu spowodowanego zachorowaniem na boreliozę wzrosła z 132 w 2009 roku do 282 w 2018 roku. Jak widać, liczba zachorowań ma tendencję wzrostową. Boreliozę wywołuje bakteria Borrelia burgdorferi, która dostaje się do organizmu człowieka w następstwie ukąszenia przez zarażonego nią kleszcza" - informuje KRUS.
"Jak postępować jeśli doszło do ukąszenia? Należy jak najszybciej usunąć kleszcza w całości za pomocą np. pęsety, pompki próżniowej, karty do usuwania kleszczy. Nie wolno próbować go wykręcać, w żadnym wypadku smarować kremami, masłem itp. Miejsce po ukąszeniu koniecznie należy odkazić. Jeśli kleszcz tkwi głęboko w ciele, niezwłocznie trzeba udać się do lekarza. Każda mijająca godzina zwiększa ryzyko zachorowania nie tylko na boreliozę, ale także na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM)" - podkreśla KRUS.
Jak chronić się przed kleszczami?
- Zakładać ciemne ubrania z długimi rękawami i nogawkami
- Pamiętać o nakryciu głowy
- Używać preparatów odstraszających kleszcze
- Oglądać całe ciało po powrocie z dworu
Co robić po ukąszeniu kleszcza?
"Jeśli po ukąszeniu przez kleszcza wystąpią powyższe niepokojące symptomy, bezwzględnie trzeba zgłosić się do lekarza w celu wykluczenia boreliozy bądź podjęcia stosownych kroków w razie potwierdzenia choroby. Nieleczona borelioza może prowadzić do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego i układu sercowo-naczyniowego. Niestety, na tę chorobę nie ma szczepionki, stosuje się wyłącznie antybiotykoterapię, a leczenie jej skutków jest długotrwałe" - ostrzega rolniczy ubezpieczyciel.
Kleszcze – dlaczego są niebezpieczne?
Kleszcze mogą przenosić nie tylko boreliozę, ale bywa, że są wektorem np. flawiwirusa, który powoduje kleszczowe zapalenie mózgu - jak sama nazwa wskazuje chorobę centralnego układu nerwowego. Pierwsze objawy zachorowania na boreliozę są podobne do objawów grypy. Ci, którzy często pracują na dworze, mogą zaszczepić się szczepionką, dzięki której można się ustrzec KZM.
Źródło: agropolska.pl