Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych domaga się przeprowadzenia ponownego naboru wniosków na wsparcie przy zakupie komputerów dla dzieci z rolniczych rodzin. Sytuacja ta związana jest z pandemią koronawirusa i wprowadzeniem nauki zdalnej.

Pandemia koronawirusa przyprawia rolników o wiele problemów. Rolnicy bardzo często nie mogą zapewnić dzieciom sprzętu do nauki zdalnej, ponieważ jest to w większości dość kosztowny wydatek. Jednak zdobycie wykształcenia w czasach pandemii, wiąże się właśnie z posiadaniem podstawowego sprzętu i dostępu do Internetu. 

KRIR chce  przeprowadzenia drugiego naboru wniosków o dofinansowanie zakupu komputera stacjonarnego lub przenośnego (laptopa) wraz z niezbędnym oprogramowaniem oraz myszą, klawiaturą i ładowarką, przeznaczonego dla dzieci rolników, w ramach programu realizowanego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

"Działanie uruchomione w grudniu ubiegłego roku cieszyło się dużym zainteresowaniem, jednak krótki termin naboru oraz ograniczenia wiekowe spowodowały, że wiele rodzin nie mogło skorzystać z tej pomocy" – argumentuje swoją postawę KRIR.

Jednocześnie  KRIR wnioskuje o zmianę kryteriów dotyczących przyznania pomocy, by mogło skorzystać z niej więcej osób. W opinii rolniczego samorządu wsparcie powinno być skierowane do dzieci i młodzieży uczących się w szkołach podstawowych, średnich i na studiach - niezależnie od wieku, ponieważ każda z osób, która zmuszona jest do nauki zdalnej, musi mieć sprzęt. 


Źródło: agropolska.pl