Wielkopolscy inspektorzy transportu drogowego zatrzymali ciężarówkę. Okazało się, że pojazd był znacznie przeładowany burakami, a co za tym idzie, przekroczona została masa całkowita pojazdu.

Ciężarówka z burakami została skierowana do kontroli na trasie Zdziechowa-Środa Wielkopolska. Po zważeniu transportu okazało się, że zarówno dopuszczalna masa całkowita, jak i dopuszczalny nacisk pojedynczej osi napędowej w ciągniku siodłowym zostały znacznie przekroczone, a pojazd o tej wadze nie powinien wyruszyć w drogę.

Zamiast 40 t, pojazd ważył 42,75 t i o 6,87 procent przekroczył normę, a nacisk osi był większy o 1,45 t od dopuszczalnych 11,5 t i tutaj przekroczenie wyniosło 12,61 procent.

Nie jest to jedyne wykroczenie kierowcy. Mężczyzna nie miał zezwolenia na kierowanie tym pojazdem, a przedsiębiorca odpowie za przeładowanie samochodu ciężarowego. Czeka na niego mandat. 

"Kierowca nie miał też zezwolenia na przejazd pojazdem nienormatywnym kategorii siódmej i skrócił czas wymaganego okresu odpoczynku tygodniowego. Nadmiar buraków został przeładowany na podstawiony drugi pojazd, więc inspektorzy nie musieli skierować kontrolowanego na parking strzeżony. Za wszystkie naruszenia przedsiębiorcy grozi kara 4550 zł w postępowaniu administracyjnym. Kierujący otrzymał natomiast 100 zł mandatu karnego za umieszczenie na pojeździe ładunku powodującego przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej" – poinformował Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Poznaniu.Źródło: agropolska.pl