Strażnicy leśni, policjanci i strażnicy nie zgadzają się na wjeżdżających bezprawnie do lasów amatorów terenowych przejażdżek. Wspólna akcja odbyła się ostatnio m.in. w powiecie limanowskim (województwie małopolskie).

Funkcjonariusze Wydziału Odwodowego (Reprezentacyjnego) SG z Nowego Sącza podjęli współpracę strażnikami leśnymi z Nadleśnictwa Limanowa. Z kolei strażnicy graniczni z Placówki SG w Zakopane współdziałali w rejonie Góry Miejskiej w Limanowej wraz z funkcjonariuszami z KPP Limanowa.

"W trakcie działań ukierunkowanych na przeciwdziałanie poruszaniu się pojazdami mechanicznymi po obszarach objętych ochroną przyrody i w kompleksach leśnych, zatrzymanych zostało dwóch quadowców. Mężczyźni wypożyczyli maszyny, by poczuć odrobinę adrenaliny. Niestety, zamiast poruszać się po legalnych trasach, na teren zmagań wybrali szlak turystyczny. Weekendowa rozrywka okazała się droższa, niż zakładali. Obydwaj zostali ukarani mandatami w wysokości 300 zł" - relacjonuje Karpacki Oddział Straży Granicznej.

Akcja przeprowadzona na terenie Nadleśnictwa Kwidzyn (woj. pomorskie) akcji, również Grupie Interwencyjnej Straży Leśnej RDLP w Gdańsku  okazała się owocna. Udało się zidentyfikować sprawców bezprawnego wjazdu do lasu. Przemieszczali się motocyklami crossowymi i quadami.

"Rozjeżdżanie cennych fragmentów przyrody, ścieżek leśnych, niszczenie lasów jazdą quadami i crossami stanowiło na tym terenie częstą ‘atrakcję’ dla właścicieli tych pojazdów. Dzięki akcji udaremniono przejazd trzem zorganizowanym grupom przemieszczającym się kilkunastoma pojazdami silnikowymi. A nie jest to łatwe, bo kierujący tymi pojazdami poruszają się z bardzo dużą prędkością, często odkręcają przed wjazdem do lasu tablice rejestracyjne. Grupie Interwencyjnej udało się jednak ukrócić ten proceder. Wylegitymowano 5 osób, wobec których prowadzone są czynności wyjaśniające" - podaje na facebookowym profilu gdańska Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych.

"Jazda po lesie jest nie tylko nielegalna, ale też niebezpieczna. Często odbywa się na granicy ryzyka. W połączeniu z brawurą, lekkomyślnością, nadmierną prędkością i brakiem doświadczenia może wręcz zagrażać życiu. Łatwo w takich okolicznościach stać się ofiarą wypadku" - przestrzegają leśnicy.Źródło: agropolska.pl