Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie zapowiedziała, że dokona zakupów psów dla hodowców owiec. Sześć szczeniąt owczarków podhalańskich, które mają chronić stada owiec przed wilkami, trafi do hodowców z Warmii i Mazur do 10 czerwca.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w pełni sfinansuje zakup sześciu szczeniąt rasy polski owczarek podhalański. Psy tej rasy odznaczają się wrodzonym instynkt, który nakazuje im bronić pilnowanego stada, więc są  naprawdę skutecznymi obrońcami  owczych stad  przed atakami wilków.
Do 10 czerwca wszystkim hodowcom owiec mają zostać przekazane szczenięta w wieku 7-8 tygodni. Olsztyńska RDOŚ zastrzegła, że szczeniaki muszą być zdrowe i  mają pochodzić z hodowli zarejestrowanych w Związku Kynologicznym, a co za tym idzie mieć szczepienia i rodowody.

Co więcej, dostawcy będą zobowiązani do tego, by wspierać hodowców owiec w przygotowaniu psów do nowej roli stróża stada. Ich zadaniem jest wyjaśnić hodowcom, w jaki sposób opiekować się psem i prawidłowo go żywić, a także w jaki sposób urządzić mu kojec w owczarni lub na pastwisku.
To nie pierwszy raz, kiedy hodowcom zostały przekazane szczenięta. Pierwsze cztery owczarki podhalańskie trafiły do nich już w ubiegłym roku. Aktualnie trudno ocenić, czy psy sprawdziły się w swojej nowej roli. 

Do końca przyszłego roku hodowcy w regionie otrzymają w sumie 16 szczeniaków, które  będą chronić ich stada przed wilkami. Jest to możliwe dzięki projektowi realizowanemu przez RDOŚ w Olsztynie i NFOŚiGW, który służy minimalizowaniu szkód wyrządzanych przez bobry i wilki w regionie.

Na projekt do 2021 r. przeznaczono w sumie ponad 1,7 mln zł. Okazuje się, że zakup szczeniąt to nie wszystko. Rolnicy dostają m.in. fladry, czyli sznury z jaskrawymi wstążkami do odstraszania wilków, a także metalową siatkę i słupki do wykonania ogrodzeń – również pod prądem.

Izabela Nestioruk

Źródło: agropolska.pl