Powinien być zlikwidowany zakaz uboju rytualnego, a w kwestii hodowli zwierząt futerkowych powinno się wprowadzić vacatio legis - tak o prawdopodobnym poparciu Porozumienia dla noweli ustawy o ochronie zwierząt mówił we wtorek w TVN24 lider ugrupowania, wicepremier Jarosław Gowin.

Przypominamy, że nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt wprowadza między innymi zakaz hodowli zwierząt na futra. Nowela przyznaje prawo do rekompensaty z budżetu państwa z tytułu zaprzestania chowu lub hodowli zwierząt futerkowych. Przepisy dotyczące zakazu hodowli zwierząt futerkowych mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy od ogłoszenia noweli.

Z kolei ubój rytualny ma być możliwy tylko i wyłącznie potrzeby krajowych związków wyznaniowych; podmiotom wykonującym ubój rytualny ma przysługiwać rekompensata z budżetu państwa z powodu ograniczenia lub zaprzestania tej działalności.

Według  harmonogramu prac  Senatu, w tym tygodniu senackie komisje ustawodawcza i rolnictwa będą kontynuować prace nad nowelą o ochronie zwierząt.

W trakcie  wrześniowego posiedzenia komisji rolnictwa senatorowie PiS zapowiedzieli poprawki do noweli, w tym dotyczące usunięcia ograniczenia uboju rytualnego. Senatorowie z komisji ustawodawczej zapowiedzieli poprawki traktujące między innymi o odszkodowaniach dla branży futrzarskiej i mięsnej.

Jarosław Gowin jasno stwierdził, że jest przeciwnikiem wprowadzenia zakazu uboju rytualnego. 

 - Jestem przeciwny temu jako osoba odpowiedzialna za rozwój polskiej gospodarki, ale polityka wymaga kompromisów. Zobaczymy, jakie poprawki wyjdą z Senatu - powiedział lider Porozumienia, Jarosław Gowin.

- Uważam, że powinien być zlikwidowany zakaz uboju rytualnego. Co do hodowli zwierząt futerkowych, to jest branża, która nie budzi mojej najmniejszej sympatii, ale także tutaj trzeba wprowadzić moim zdaniem vacatio legis – mówił wicepremier.

Jarosław Gowin  określił te postulaty "najdalej idące". 

- Być może spotkamy się wraz z PiS gdzieś w połowie drogi – skomentował  wicepremier.Źródło: agropolska.pl