W Lublinie odbyła się gala regionalnego konkursu dla członkiń Kół Gospodyń Wiejskich pod hasłem "Kobieta Gospodarna Wyjątkowa". W wydarzeniu uczestniczyła Agata Duda.

Koła Gospodyń Wiejskich przeżywają renesans. Wieś rozwija się, unowocześnia i to w dużym stopniu zasługa kobiet, które dbają też o pielęgnowanie tradycji - mówiła Agata Kornhauser-Duda.

Żona prezydenta Andrzeja Dudy przypomniała, że tradycja Kół sięga już XIX- wieku. 

- W ostatnim czasie są panie liderkami swoich społeczności, animatorkami życia społecznego w małych ojczyznach. To właśnie dzięki zaangażowaniu pań, dzięki niezwykłej energii, dzięki temu, że potrafią panie podejmować szybkie i trafne decyzje, znają potrzeby środowiska, wieś wspaniale się rozwija – powiedziała pierwsza dama.

Kornhauser-Duda zaznaczyła, że szczególnym uznaniem darzy Lubelszczyznę, gdzie tradycja dalej jest kultywowana.

 - Tutaj nie zaniknął zwyczaj zasiadania do wspólnego stołu, by w gronie rodziny, przyjaciół i znajomych cieszyć się płodami ziemi. To tutaj śpiewa się piękne ludowe piosenki, to tutaj pielęgnuje się piękne ludowe tańce i wreszcie tworzy się piękne rękodzieło. A to wszystko za sprawą w głównej mierze kobiet – powiedziała Agata Duda.

Główną ideą konkursu "Kobieta Gospodarna Wyjątkowa", zorganizowanego przez samorząd województwa, było promowanie dziedzictwa kulturowego Lubelszczyzny, a zwłaszcza tradycji kulinarnych regionu i propagowanie sztuki ludowej. Motywem przewodnim konkursu były jabłka. 

Konkurs został objęty patronatem przez parę prezydencką. Do finału zakwalifikowało się 128 Kół Gospodyń Wiejskich. Rywalizację na najlepszą szarlotkę wygrały panie z Pukarzowianki (powiat tomaszowski), na najlepszą potrawę w wykorzystaniem lubelskich jabłek - koło z Rossoszy (powiat bialski), którego członkinie przygotowały "Lekko pikantną zupę jabłkową z czipsami z boczku".

Z kolei za najpiękniejsze rękodzieło jury konkursu uznało kompozycję kwiatową wykonaną przez koło Kukułczanki z powiatu biłgorajskiego.Źródło: agropolska.pl