Prezentujemy kolejną możliwość pozyskania pomocy finansowej w ramach PROW 2014-2020. Dotację można uzyskać jako refundację części kosztów kwalifikowalnych np. zakupu nowych maszyn rolniczych i urządzeń do produkcji rolnej, w tym ciągników.

Dotację może otrzymać podmiot, który:
  • jest osobą fizyczną, osobą prawną lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, która jako mikro lub małe przedsiębiorstwo, wykonuje działalność gospodarczą obejmującą świadczenie usług dla gospodarstw rolnych wymienionych w wykazie określonym w załączniku do rozporządzenia (trzeba mieć wpisany jeden z następujących kodów PKD: 01.61.Z – działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną, 01.62.Z – działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich, 01.63.Z – działalność usługowa następująca po zbiorach);
  • wykonuje działalność gospodarczą w zakresie co najmniej jednego z ww. rodzajów działalności przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (do tego okresu wlicza się również okres zawieszenia prowadzenia tej działalności);
  • udokumentuje fakturą VAT lub wydrukiem paragonu fiskalnego kasy rejestrującej wykonanie usług rolniczych na kwotę co najmniej 20 tys. złotych brutto, nie mniej jednak niż 10 tys. złotych brutto w każdym z 12 miesięcznych okresów poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy;
  • nie uzyskał pomocy finansowej w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Zakończenie realizacji operacji i złożenie wniosku o płatność końcową musi nastąpić w terminie 36 miesięcy od dnia zawarcia umowy – w przypadku operacji realizowanych w dwóch etapach lub 24 miesięcy od dnia zawarcia umowy – w przypadku operacji realizowanych w jednym etapie, lecz nie później niż do dnia 30 czerwca 2023 r.

Dotacja jest przyznawana w wysokości do 50% kosztów kwalifikowalnych maksymalnie 500 tys. złotych na jednego beneficjenta w formie refundacji części kosztów kwalifikowalnych, do których zalicza się koszty m. in:
  • zakupu lub związane z umową leasingu, zakończonego przeniesieniem prawa własności nowych maszyn, narzędzi lub urządzeń do produkcji rolnej, aparatury pomiarowej i kontrolnej, sprzętu komputerowego i oprogramowania, służących do zarządzania przedsiębiorstwem lub wspomagających sterowanie procesem świadczenia usług (koszt zakupu ciągnika rolniczego może być kosztem kwalifikowalnym w części nieprzekraczającej 50% pozostałych kosztów kwalifikowalnych),
  • wdrożenia systemu zarządzania jakością;
  • rat zapłaconych z tytułu wykonania umowy leasingu, nieprzekraczających ceny netto nabycia;
  • opłat za patenty i licencje;
  • ogólne, do których zalicza się koszty przygotowania dokumentacji technicznej operacji, w szczególności: kosztorysów, ocen lub raportów oddziaływania na środowisko, wypisów i wyrysów z katastru nieruchomości, projektów technologicznych a także biznesplanu, który jest kosztem kwalifikowanym do wysokości kwoty 10 tys. złotych netto.

Pomoc nie obejmuje kosztów innych niż wskazane powyżej, w szczególności:
  • nabycia nieruchomości;
  • podatku od towarów i usług (VAT);
  • nabycia rzeczy używanych;
  • leasingu zwrotnego, kosztów związanych z umową leasingu, w szczególności marży finansującego lub ubezpieczenia;
  • kosztów poniesionych w związku z realizacją inwestycji odtworzeniowych;
  • kosztów robót budowlanych.

Naboru wniosków można spodziewać się w I kwartale 2016 r. Być może nabór zostanie ogłoszony jeszcze w grudniu 2015 r.

Więcej aktualnych informacji i linków do dokumentów związanych z planowanym naborem, w tym rozporządzenie wraz z załącznikiem, znajduje się na stronie http://dotacja.info w zakładce PROW.