Zależy nam, aby w krajobrazie wiejskim na nowo powszechnie pojawiły się polskie białe gęsi, a gospodarstwa rolne mogły z tego tytułu czerpać dodatkowe dochody - podkreśla Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi to koordynator akcji mającej na celu  promowanie przyzagrodowego chowu gęsi i przetwórstwa gęsiny metodami tradycyjnymi pn. "Tradycyjna Gęsina Wiejska". Zachęca do uczestnictwa w programie  koła gospodyń wiejskich.
"Gęsina to smaczne i bardzo zdrowe mięso, a tradycyjne przepisy na jej przyrządzanie są paniom z pewnością znane. Warto kultywować te dobre zwyczaje i je upowszechniać. Koła gospodyń wiejskich mogą być w tym liderem! Na tej drodze chcemy was wspierać i zapraszamy do wzięcia udziału w naszej inicjatywie" - przekonuje NIKiDzW.

Uczestnictwo w akcji jest całkowicie darmowe i gwarantuje kołom gospodyń wiejskich:

• zapoznanie się z zasadami i korzyściami związanymi z przyzagrodowym chowem gęsi
• uzyskanie wsparcia szkoleniowego w zakresie chowu przyzagrodowego gęsi, przetwarzania gęsiny i przygotowywania potraw oraz produktów gęsich
• dostęp do standardu chowu gęsi i zasad ich żywienia
• uzyskanie wsparcia w zakresie sprzedaży i zbytu gęsi oraz produktów gęsich

Co zrobić, by zgłosić chęć udziału?

Żeby zgłosić się do akcji "Tradycyjna Gęsina Wiejska", należy pobrać, wypełnić, podpisać i wysłać do Instytutu list intencyjny.  Zgłoszenie można wysłać do Instytutu pocztą tradycyjną lub elektroniczną. 

Źródło: agropolska.pl