Pandemia koronawirusa nie jest jedynym problemem. ASF w Polsce nie słabnie, można nawet stwierdzić, że coraz bardziej przybiera na sile. Zwiększoną liczbę ognisk ASF odnotowuje się przede wszystkim na Lubelszczyźnie. W tym województwie liczba ognisk ASF wynosi prawie 20.

Natomiast w całym kraju ognisk jest już ponad 30!

Tendencja wzrostowa ognisk ASF nadal się utrzymuje i dotyczy przede wszystkim Lubelszczyzny, gdzie wykrywane są nowe ogniska (nr 27 – 32) w zatrważająco krótkim odstępie czasu.

Ognisko nr 27 wykryto w gospodarstwie utrzymującym 26 świń (10 prosiąt, 11 warchlaków, 1 tucznik, 3 lochy, a także 1 knur). Znajduje się w miejscowości Kolonia Sól, w gminie Biłgoraj, w powiecie biłgorajskim.

Ognisko nr 28 odnotowano w gospodarstwie znajdującym się w miejscowości Honiatyczki, w gminie Werbkowice, w powiecie hrubieszowskim. Wirus ASF pojawił się w stadzie świń liczącym 8 świń (7 prosiąt, 1 locha).

Ognisko nr 29 odnotowano  w województwie lubelskim w dużym stadzie 450 świń (warchlaki), położonym w miejscowości Żmudź, w gminie Żmudź, w powiecie chełmskim.

Ognisko nr 31 wykryto w miejscowości Gołąb, w gminie Michów, w powiecie lubartowskim. Obecność  ASF wykryto  w gospodarstwie utrzymującym 24 świń (13 prosiąt, 3 warchlaki, 7 tuczników, a także 1 locha).

Ognisko nr 32 pojawiło się w stadzie 13 świń (12 tuczników, 1 locha). Odnotowano je w powiecie biłgorajskim, w miejscowości Wólka Abramowska, w gminie Goraj.

Ognisko nr 33 wykryto nieopodal ogniska nr 32 w miejscowości Kolonia Zastawie.