Ponad połowa społeczeństwa popiera ustawę o ochronie zwierząt i chce, żeby prezydent Andrzej Duda ją podpisał. Wśród zwolenników ustawy znajdują się wyborcy wszystkich partii politycznych - wynika z badania CBOS.

Wyniki badania o „piątce dla zwierząt”

Badanie dotyczące „piątki dla zwierząt”  przeprowadzone na zlecenie Otwartych Klatek i Fundacji Viva! Badanie zostało przeprowadzone między 30 września a 9 października na reprezentatywnej grupie 1133 osób.

Badanie wykazało, że 56,6 procent  badanych odpowiedziała twierdząco (zdecydowanie tak i raczej tak), a z kolei swój sprzeciw wobec uchwalenia "piątki" wyraziło jedynie 18,7 procent ankietowanych (odpowiedzi brzmiały zdecydowanie nie i raczej nie).

8,1 procent  nie ma zdania w tej kwestii ze względu na to, że nie słyszała o ustawie. Pozostali odpowiedzieli "trudno powiedzieć" (14,8 procent) lub odmówili odpowiedzi na pytanie (1,7 procent).

Z badania wynika, że tzw. piątkę dla zwierząt popierają zarówno mieszkańcy dużych miast (64,5 procent), jak i wsi (55,5 procent). Badanie to wykazało również, że przestrogi, które rzucane są przez producentów mięsa i futer  i dotyczą malejącego poparcia PiS nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości.

68,7 procent ankietowanych, którzy deklarują znajomość ustawy i głosowali na tę partię, chce żeby prezydent Andrzej  Duda podpisał dokument. 
"Co ciekawe, nowelizację pochwala także znaczna część (54,1 proc.) wyborców PSL, partii, która głośno oponuje przeciwko uchwaleniem ustawy" - czytamy w komunikacie Fundacji Viva!.

- Producenci mięsa i futer twierdzą, że są głosem społeczeństwa i bronią jego interesów. Kolejne badania pokazują jednak, że Polacy pragną lepszej ochrony prawnej zwierząt, a jedyne interesy, jakich bronią hodowcy, są ich własne. Badanie CBOS potwierdza, że troska o dobro zwierząt nie ma barw politycznych, a zwolennicy "piątki dla zwierząt" są liczni wśród wyborców wszystkich partii - powiedział Paweł Rawicki, prezes Stowarzyszenia Otwarte Klatki.

- Warto zauważyć, że wyniki badań przemawiają jednoznacznie za rozwiązaniami zawartymi w nowelizacji, pomimo trwającej od kilku tygodni kampanii dezinformacji zorganizowanej przez hodowców zwierząt na futra. Jeśli prezydent się wahał, a chce uszanować wolę większości społeczeństwa, to powinien tę podpisać ustawę i wesprzeć zmiany, dzięki którym nasz kraj znajdzie się w czołówce państw chroniących zwierzęta - powiedział z kolei Cezary Wyszyński, prezes Fundacji Viva!


Źródło: agropolska.pl