Świąteczne drzewko, niezależnie od tego, czy jest to jodła, czy świerk – po świętach traci igły. Choinka, która jeszcze niedawno była piękna przyozdobiona, teraz nadaje się na śmietnik, ale czy tylko? Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na zakup drzewka świątecznego w doniczce – jest sposób na to, by przedłużyć jej życie. 

Drzewko w doniczce można przesadzić do ogrodu.  Okazuje się jednak, że wycięte drzewko, które do tej pory ozdabiało nasz dom, również można wykorzystać.  Przede wszystkim należy pamiętać, że ściętej choinki nie należy wyrzucać do lasu, mimo że jest to materiał biodegradowalny.

Aby w dobry sposób wykorzystać drzewko, choinkę należy rozdrobnić, czyli odciąć gałązki, a pień pociąć na mniejsze części. Jeśli potniemy na bardzo małe kawałki, to jego pozostałości możemy użyć, jako nawóz pod roślinami w ogrodzie. Gałązki, o ile igły jeszcze się nie sypią, można wykorzystać do wieńca cmentarnego lub kolejnej ozdoby domu.

Ci, którzy nie chcą skorzystać z dobrodziejstw drzewka po świętach, mogą pozostawić je przy osiedlowym śmietniku (nie należy wrzucać choinki do kontenera), skąd zostaną zabrane i potraktowane jako odpady komunalne. Warto zainteresować się również zbiórką drzewek, które często są organizowane w dużych miastach. Drzewka służą jako biomasa do ogrzewania mieszkań. Informacje o tego typu zbiórkach możemy uzyskać na stronach urzędów gminy.

Niepotrzebne już drzewko należy odpowiednio przygotować do oddania. Warto przewiązać je sznurkiem lub spakować do worków, które otrzymujemy je od firmy, która odpowiada za wywóz odpadów.


Źródło: http://www.lasy.gov.pl