Sejm przyjął zmiany w ustawie o kołach gospodyń wiejskich. 40 milionów złotych z budżetu państwa zostanie rozdzielonych na około 11,6 tysięcy Kół Gospodyń Wiejskich . Istniejące oraz nowo zarejestrowane KGW dostaną dotację w wysokości około 3-5 tysięcy złotych.

–  Tak jak obiecałem Paniom z kół gospodyń wiejskich, dotrzymujemy słowa i w tym roku koła te otrzymają z budżetu państwa wsparcie finansowe w łącznej wysokości 40 mln zł. Wbrew temu co sugerowali niektórzy, pieniądze dla kół gospodyń wiejskich nie były elementem kampanii wyborczej, ale początkiem stałego wsparcia jednej z najbardziej zasłużonych i najprężniej działających na wsi organizacji – mówi minister Jan Krzysztof Ardanowski.

– Zasługi kół gospodyń wiejskich podkreśla również przy każdej okazji prezydent Andrzej Duda, w którym macie Panie patrona i wyjątkowego obrońcę – dodaje minister Ardanowski.

Jaki jest warunek otrzymania wsparcia finansowego?

Aby ubiegać się o wsparcie trzeba dokonać rejestracji koła w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. O dotację mogą ubiegać się zarówno już istniejące, jak i nowo utworzone KGW. W następnym kroku należy złożyć w ARiMR wniosek o dotację. 

Jakie wsparcie otrzymały dotychczas koła gospodyń wiejskich?

•w 2018 r. 4862 kołom, w łącznej kwocie około 16,5 mln zł
•w 2019 r. 8589 kołom, w łącznej kwocie ponad 29,8 mln zł

Czy rząd planuje inne działania?

Rząd ma w planach dodatkowe działania dla Kół Gospodyń Wiejskich. Będą to między innymi szkolenia dotyczące sprzedaży produktów i rękodzieła, a także szkolenia dotyczące utworzenia platformy internetowej, która miałaby pomóc w tym właśnie biznesie.

Izabela Nestioruk

Źródło: agronews.pl