Właśnie rozpoczęły się zbiory jęczmienia ozimego. Jako pierwszy koszony jest  jęczmień ze "słabych" stanowisk. Eksperci Izby Zbożowo-Paszowej twierdzą, że zbiory będą wysokie, ale jakość ziarna słaba.

Jęczmień zebrany przez rolników ma niską gęstość ziarna. Odznacza się także wysokim białkiem (13-14 proc.), co budzi obawy słodowni o dostępność dobrej jakości surowca. Osiągane plony są wysokie, a nawet bardzo wysokie - 4-7 t/ha ze słabszych gleb do 9-10 t/ha z żyźniejszych stanowisk.
Stanisław Kacperczyk, prezes Polskiego Związku, wskazuje na zróżnicowanie plonów. Producentów Roślin Zbożowych. Z reguły plony kształtują się na poziomie od 4 do 8 t/ha. Zróżnicowana jest też ich jakość, tam gdzie przeszły deszcze nawalne jakość ziarna może być słaba.

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) podał na swojej stronie, że plony jęczmienia w podległym mu Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym Wielichowo (województwo wielkopolskie) wyniosły 6,1 t/ha.

"Można uważać taki wynik za rewelacyjny, ponieważ Zakład posiada w zdecydowanej większości gleby słabe i bardzo słabe oraz w okresie wiosennym na jego terenie wystąpiła susza" - skomentował IUNG.

Według opinii ekspertów, główną niewiadomą jest jakość zbóż i rzepaku, biorąc pod uwagę nieprzewidywalną aurę i anomalie pogodowe. Za główny problem uważają oni  porażenie ziarna przez grzyby z rodzaju Fusarium. Szczególnie narażone są te na południu i wschodzie kraju, gdzie w ostatnich tygodniach opady deszczu były bardzo obfite.


Źródło: agropolska.pl