Zaraza ziemniaka powodowana przez Phytophthora infestans to jedna z najgroźniejszych chorób jaka może dotknąć uprawę ziemniaka. Przeczytaj, jakie są obawy tej zarazy oraz jak sobie z nią skutecznie poradzić. 

Co jest źródłem infekcji?

Źródłem infekcji są zazwyczaj porażone sadzeniaki, oospory, które zimują w glebie oraz sąsiednie plantacje, z których zarodniki konidialne przenoszą się na duże odległości poprzez wiatr i wodę. 

Jakie warunki sprzyjają chorobie ziemniaka?

Wysoka wilgotność powietrza oraz umiarkowane temperatury są warunkami, które sprzyjają szybkiemu rozwojowi choroby. W warunkach niższych temperatur (12–16º C) następuje wzrost porażenia poprzez tworzenie zarodników pływkowych. Z kolei przy wyższych temperaturach infekcja rozwija się w wyniku kiełkowania zarodni na liściu. 

Deszcz niesie ze sobą ryzyko zainfekowania bulw. Wtedy na skórce ziemniaka tworzą się sinoszare plamy, a po jego przekrojeniu doskonale widoczne są rdzawe przebarwienia. 

Jakie są objawy zarazy?

Są to szarozielone plamy, które występują na liściach. Z czasem ciemnieją i powiększają się, a dookoła nich tworzy się jasnozielona obwódka. Na dolnej stronie liścia robi się biały nalot grzybni. Zaraza dosięga również łodygi. Na nich również robią się ciemne plamy i łodyga staje się podatna na złamanie. Przy wilgotności pojawia się biały nalot na ich powierzchni. 

Co powoduje zaraza ziemniaka?

Asymilacja roślin jest ograniczona. W przypadku, gdy zaraza jest naprawdę silna, może dojść do zamierania roślin oraz spadku jakości i ilości plonu. Pogarsza się również zdolność przechowalnicza bulw. 

Czym walczyć z zarazą?

Produkt Presidium posiada w swoim składzie dwie substancje czynne, które poradzą sobie z zarazą. Są to dimetomorf (pochodne kwasu cynamonowego, FRAC H5) oraz zoksamid (benzamidy, FRAC B3). Pierwsza z nich ma działanie wgłębne i blokuje sytezę celulozy  w ścianach komórkowych zarodników i strzępek. Druga substancja ma za zadanie powierzchniowo blokować podział powiększających się komórek patogenu. Obie substancje hamują zarodnikowanie. Zoksamid silnie wiąże się z woskiem roślinnym i zwiększa odporność produktu za zmywanie. Presidium z kolei  charakteryzuje działanie zapobiegawcze oraz lecznicze, ale należy stosować go przed wystąpieniem zarazy ziemniaka, w dawce 1 l/ha. Idealnie sprawdzi się w okresie zwierania międzyrzędzi oraz po kwitnieniu.


Źródło: agrofakt.pl