Wielki sukces lubelskiej marki Ursus! Według analizy Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, w pierwszym półroczu 2016 roku spółka podwoiła udział w krajowym rynku sprzedaży nowych ciągników. Tym samym udział Ursusa w rynku zwiększył się do wartości 7,2%. Warto również odnotować, że polski producent jest jedynym spośród 10 największych firm działających w kraju, który zanotował wzrost rejestracji nowych ciągników w okresie styczeń-sierpień br.

– Od początku br. nieustannie odnotowujemy wzrosty udziału w rynku krajowym. Jako jedyni spośród 10 największych firm działających na naszym rynku, notujemy od początku roku wzrost rejestracji nowych ciągników w kraju o blisko 50% r/r. Tym wynikiem deklasujemy konkurencję i cały czas umacniamy swoją pozycję na rynku – mówi Karol Zarajczyk, Prezes Ursus S.A.

Z analiz Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) na podstawie danych Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) wynika, że w sierpniu 2016 r. w Polsce zarejestrowano 600 nowych pojazdów. To o 55 sztuk, czyli o 8,4% mniej niż w sierpniu ubiegłego roku. Od początku roku przybyło 5 417 nowych traktorów tj. mniej o 3 507 (-39% r/r) niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W omawianych miesiącach wszyscy pozostali producenci, znajdujący się w pierwszej dziesiątce z największym udziałem w polskim rynku, odnotowali przynajmniej 20% spadki sprzedaży, podczas, gdy Ursus osiągnął blisko 50% wzrost.

Spółka odnotowała również wzrost udziału rejestracji ciągników Ursus w ogólnej liczbie rejestracji do 7,2% z 3,2% w 2015 r.

W II półroczu 2016 r. spółka ma zamiar wprowadzić do produkcji seryjnej kolejny model ciągnika Ursus o mocy 150 KM w dwóch wersjach silnikowych. Ursus prowadzi też intensywne działania na poziomie R&D zmierzające do rozszerzenia oferty produktowej o ciągniki ciężkie – 280 KM, wyposażone w układy transmisji z funkcjami Power Shift i Power Shuttle. W końcowej fazie procesu badawczo-rozwojowego jest projekt ciągnika Ursus 3110 „Hi-Lo”, charakteryzujący się między innymi zastosowaniem zaawansowanego układu przeniesienia napędu, a także nowoczesnym czterocylindrowym silnikiem spełniającym obowiązujące normy emisji spalin, dzięki czemu w najbliższym czasie pojawi się on w ofercie spółki. W końcowej fazie są również prace związane ze wzbogaceniem oferty o ciągnik wyposażony w układ przeniesienia napędu własnej konstrukcji pod nazwą VIGUS, z przeznaczeniem w ciągnikach ciężkich o mocy do 160 KM.

– Wraz z wprowadzeniem do oferty spółki nowych modeli szacujemy, że sprzedaż ciągników w kolejnych okresach będzie wzrastać, zwiększając udział Ursusa w całym rynku sprzedaży. Przy utrzymaniu obecnej sytuacji na rynku i wsparciu dopłatami z programu PROW na lata 2014-2020, jest szansa na osiągnięcie 15% udziału w polskim rynku do końca 2017 r. – komentuje prezes Zarajczyk.

Źródło: ursus.com.pl