Pożarom i innym wypadkom na polach należy zapobiegać zawczasu. W związku z tym odpowiednie służby ostrzegają rolników. Należy pamiętać, że zarówno czystość poszczególnych elementów maszyn rolniczych, jak i ich właściwy stan techniczny, są niezwykle ważne w zapobieganiu tragediom. Energetycy ostrzegają rolników, by wszyscy operatorzy maszyn rolniczych zwracali uwagę na sieci dystrybuujące prąd.

W związku z tym, zorganizowano akcję "Bezpieczne żniwa", w ramach której przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i Komendy Powiatowej PSP w Pleszewie (woj. wielkopolskie) prowadzili na polach liczne kontrole kombajnów, ciągników i innych maszyn rolniczych wykorzystywanych podczas żniw.

Sprawdzano stan elementów maszyn rolniczych, które są najbardziej newralgiczne, a co za tym idzie - narażone na pojawienie się ognia. Rolnikom wyjaśniono, że  dbanie o ich czystość, ale też prawidłowe działanie, smarowanie i tym podobne,  jest nadzwyczaj istotnym elementem w zapobieganiu pożarów na polach. Rolnicy zrozumieli, że płonąca maszyna to zazwyczaj dla gospodarza olbrzymia strata finansowa. Co więcej, bardzo często  od maszyn zapalają się zboża na pniu i ścierniska, co może doprowadzić do tragedii na różnych płaszczyznach.

"Jak się okazało, większość pojazdów była znakomicie do żniw przygotowana, a jedyną nieprawidłowością z zakresu przestrzegania przepisów ochrony przeciwpożarowej, jaką czasem zdarzało się napotykać, był brak ważnych legalizacji znajdujących się w pojazdach gaśnic" - podaje pleszewska KP PSP.
Bardzo ważną przestrogą były dla rolników słowa energetyków, którzy zwrócili uwagę na to, jak ważne jest dbanie o bezpieczeństwo.

"Zgłoszenie o zagrożeniu życia spowodowanym uszkodzeniem przewodów linii energetycznej przez kombajn w okolicach Chojnowa wpłynęło do Tauron Dystrybucja. Linia została natychmiast awaryjnie wyłączona, a skierowany na miejsce zespół Pogotowia Energetycznego stwierdził uszkodzony przewód przyłącza. Tym razem operator kombajnu nie uległ porażeniu, jednak do podobnych wypadków o bardziej tragicznych skutkach, dochodzi w miesiącach letnich zdecydowanie częściej, niż w pozostałych porach roku" - czytamy w komunikacie firmy.

W zgłoszeniu wyraźnie podkreślono, że niebezpieczne zdarzenia mają miejsce najczęściej  właśnie podczas przejazdu maszyną rolniczą lub w trakcie wykonywania prac pod lub w pobliżu linii energetycznych, kiedy to rolnicy nie uwzględniają dopuszczalnych i bezpiecznych odległości od przewodów.
"Trzeba przy tym pamiętać, że wysokość, na której znajduje się przewód bezpośrednio przy słupie może być większa, niż w środku przęsła i zależna również od temperatury otoczenia. Wysokość podwieszenia przewodów jest zawsze zgodna z obowiązującymi normami i bezpieczna przy zachowaniu odpowiedniej uwagi, jednak bezpieczna praca wymaga każdorazowo zwrócenia uwagi na usytuowanie i warunki dla konkretnej linii" - przestrzega Tauron Dystrybucja.

W tym sezonie, w trakcie wykonywania prac rolniczych, doszło do wielu wypadków. Przyczyną tych zdarzeń były nie tylko nieuwaga czy nietrzeźwość rolników, ale też wyżej wymienione przyczyny dotyczące maszyn rolniczych. 

Służby apelują, by rolnicy dbali o swoje bezpieczeństwo i wykonywali swoją pracę mając na uwadze grożące im niebezpieczeństwo. Z pewnością pomoże to w unikaniu podobnych wypadków.


Źródło: agropolska.pl